Tani notebook dla gracza

Wybrane modele tanich notebooków:

Toshiba Satellite A500-1EE

Sony VAIO VPC-EB1M1E

Acer TravelMate 8572G

Minusy

Warto pamiętać, że większość notebooków dla gracza osiąga wysoką wydajność kosztem mobilności: są duże, zwykle dość ciężkie (ok. 3 kg) i na ogół niezbyt wygodne w przenoszeniu.

Obciążone zadaniami podzespoły notebooka mocno się nagrzewają. W wypadku komputerów dla graczy może to być jeszcze bardziej odczuwalne i powodować znaczny dyskomfort, jeśli trzymamy notebook na kolanach. Ponadto wytrzymałość akumulatora, zasilającego wymagające dużej ilości energii podzespoły, jest stosunkowo niska (2 - 3 godziny).

Zobacz również:

  • "Dostajemy 200 stopionych kart RTX 4090 miesięcznie". Serwis ostrzega

Gdzie szukać oszczędności

Wspomniany na wstępie notebook Toshiba Qosmio X500-14H to jeden z bardziej zaawansowanych notebooków do gier. Komputer ten jest świetnym przykładem potwierdzającym tezę, że niezłej jakości sprzęt do grania można kupić już za połowę jego ceny, a nawet jeszcze mniej.

Po pierwsze, dwurdzeniowe procesory też poradzą sobie z grami. Intel Core i7 wcale nie jest niezbędny - równie dobrym rozwiązaniem są układy "niższych" serii Core i3 oraz Core i5. AMD również oferuje procesory mobilne nadające się do grania (np. Phenom II X920 Black Edition).

Inne elementy konfiguracji, na których można zaoszczędzić, to dysk twardy i napęd optyczny. Qosmio X500-14H oferuje dwa HDD o łącznej pojemności 1,5 TB oraz czytnik DVD/Blu-ray (z funkcją nagrywania na Blu-ray). O ile nie posiadasz dużej kolekcji zdjęć, muzyki i filmów i nie kupujesz filmów na Blu-ray, możesz ze spokojem zadowolić się "zwykłym" czytnikiem DVD i dyskiem 320 - 500 GB.

Zobacz Ranking PC World - notebooki w przedziale cenowym 2500 - 4000 złotych.

Zaoszczędzić można na wyświetlaczu - wybrać notebook z mniejszą, 14 lub 15-calową matrycą (wystarczy wyższa rozdzielczość zamiast większej przekątnej - 1400x1050 pikseli w wypadku modelu o standardowych proporcjach albo 1440x900 pikseli w wersjach panoramicznych) a zupełnie dać sobie spokój z notebookami z ekranami 3D. "Notebooki 3D popularyzują się dość powoli, tak samo, jak cała technologia trójwymiarowego obrazu. Takie komputery obecnie trudno nazwać produktami masowymi - na razie interesuje się nimi dość wąska grupa użytkowników" - ocenia D. Kędzia.

Nie powinieneś natomiast oszczędzać na pamięci operacyjnej (mając np. do wyboru opcję 2 GB RAM-u o częstotliwości 1066 MHz oraz 4 GB 800 MHz, wybierz tę drugą). Upewnij się również, że wybrany model posiada szybką grafikę. Topowymi reprezentantami mobilnych kart graficznych są obecnie układy GeForce 400 M Nvidii oraz Mobility Radeon 5000 produkowane przez AMD.


TOP 200