Tani DivX z HDMI

Większość kupujących tanie odtwarzacze DVD z funkcjami obsługi plików DivX/Xvid w nosie ma jakość obrazu generowaną przez te urządzenia. Część klientów chciałaby jednak aby nawet tani odtwarzacz DivX podłączony do nowego telewizora wyposażonego w najnowsze interfejsy komunikacji audio-wideo gwarantował przyzwoite wrażenia podczas oglądania skompresowanych filmów najczęściej pozyskanych z Internetu. W tym celu Manta i Ferguson opracowały dwa nowe odtwarzacze, które jako pierwsze na rynku tanich, supermarketowych modeli mają nowoczesne cyfrowe wyjścia HDMI i współpracujące z nimi skalery rozdzielczości obrazu przydatne właścicielom plazm, LCD i projektorów. Sprawdźmy, ile są warte te dwie nowości.

Ferguson D-770 HX

Marka ta znana jest głównie użytkownikom tunerów satelitarnych. W tym segmencie zajmuje jedną z czołowych pozycji i ma ugruntowaną renomę. Od kilku lat Ferguson widoczny jest także w segmencie urządzeń audio-wideo. W ofercie znajdziemy nie tylko odtwarzacze DVD i DivX lecz także amplituner (także ze złączami HDMI), nagrywarki DVD\HDD czy zestawy kolumn różnego typu. Opisywany model DVD Fergusona jest jednym z pierwszych w segmencie tanich odtwarzaczy, który wyposażono w najnowsze wyjście cyfrowe HDMI. Oprócz pełnienia roli typowego odtwarzacza płyt DVD-Video, Freguson ma być stacjonarnym odtwarzaczem plików DivX i Xvid.

Aby ułatwić użytkownikom przenoszenie danych pomiędzy komputerem, a DVD, firma zamontowała na przednim panelu 770-ki port USB. Można w nim umieścić dyski flashowe USB i bezpośrednio z nich odtwarzać filmy z napisami oraz pliki muzyczne MP3 i zdjęcia JPEG. Sprawdziliśmy czy do USB można także podłączyć dyski twarde z interfejsem USB 2.0. Niestety nie były one rozpoznawane przez urządzenie pomimo struktury plików FAT32. Nie jest to dla nas niespodzianką, bowiem do tej pory żaden tani odtwarzacz DVD z portem USB nie pozwalał na ich bezproblemową obsługę.

Tani DivX z HDMI

Ferguson D-770 HX jest bardzo niski. Jakość uzytych tworzyw przeciętna

Stylistycznie D-770 HX nie zachwyca. Wygląda jak typowy dalekowschodni odtwarzacz z supermarketu. Wykonano go z przeciętnej jakości tworzyw, przedni panel stanowi lustrzany pas plastiku. Bogate jest wyposażenie w gniazda. Oprócz HDMI, którym do odpowiedniego telewizora możemy przesyłać nie tylko obraz ale i dźwięk, znajdziemy jeszcze wyjście analogowe 5.1 (model ma wbudowane dekodery DD 5.1 i DPL), wyjście komponentowe wideo (z progresywnym skanowaniem) oraz zestaw tradycyjnych wyjść analogowych (Scart, kompozyt, S-Video). Dobrze spisuje się skaler rozdzielczości działający w połączeniu z wyjściem HDMI. Zarówno tryby 720p jak i 1080i na telewizorach LCD czy PDP pozwalają na uzyskanie obrazu o większej ostrości i lepszej szczegółowości. Różnica w stosunku do standardowego połączenia Scart z RGB czy komponentu jest natychmiast widoczna. Ferguson poprawnie prezentuje barwy, są stonowane nie zauważyliśmy przejaskrawień. To duża zaleta Fergusona, bo większość tanich modeli DVD ma problemy z poprawnym balansem kolorów.


TOP 200