Tablet w korporacji: iPad 2 czy PlayBook?

Tablety nie są już tylko postrzegane jako multimedialne gadżety i coraz częściej znajdują zastosowanie w przedsiębiorstwach. Ocenimy przydatność nowego iPada (Apple) i PlayBooka (RiM) dla biznesu.

Ostra rywalizacja o rynek urządzeń mobilnych toczy się nie tylko w dziedzinie smartfonów. W tym roku ujrzymy wiele nowych modeli tabletów pracujących pod systemem Adnroid (m.in. Motorola, Samsung), ale wydaje się że ostatnie problemy z bezpieczeństwem oprogramowania nieco zniechęcą biznes do tych produktów. Przyjrzymy się więc dwóm innym oczekianym platformom - będą to iPad 2 oraz PlayBook firmy Research in Motion.

Bezpieczeństwo danych

Jednym z najbardziej newralgicznych aspektów, mających decydujący wpływ na biznesowe wykorzystanie tabletów, jest oferowany przez nie stopień bezpieczeństwa składowanych i przesyłanych informacji.

Choć firma RiM nie ujawniła jakie mechanizmy zabezpieczeń danych korporacyjnych będą dostępne w kolejnych wersjach RIM PlayBook, z pewnością będą się one różniły od tych przyjętych obecnie. Tablet Research In Motion wyposażony został wyłącznie w moduł Wi-Fi (oraz Bluetooth dla połączeń o krótkim zasięgu). Aby uzyskać połączenie z siecią korporacyjną, użytkownik PlayBooka musi połączyć się z terminalem BlackBerry, który, za pośrednictwem sieci GSM, zapewni bezpieczną wymianę danych z firmowym BES (BlackBerry Enterprise Server). Łączność między tabletem a smartfonem realizowana będzie przy pomocy modułu Bluetooth. Dzięki takiemu rozwiązaniu żadne wrażliwe informacje nie będą bezpośrednio przechowywane w pamięci tabletu, a jednocześnie otrzyma on dostęp do korporacyjnej poczty elektronicznej, kalendarza spotkań czy listy zadań.

Nie wszystkie firmy korzystają z terminali BlackBerry i wydaje się, że trudno będzie oferować PlayBooki tym, które używają smartfonów innego producenta. Zaletą takiego rozwiązania jest jednak fakt, że duetem tablet+smartfon będzie można wygodnie zarządzać za pomocą serwera BES.

W przypadku iPada 2, który łączy się bezpośrednio (3G) z korporacyjnym serwerem Microsoft Exchange, zalecane jest wdrożenie aplikacji zwiększających bezpieczeństwo i zarządzających urządzeniami mobilnymi (MDM - Mobile Device Management).

Wymiary są istotne

Jeśli nowo zakupiony tablet ma być codziennym narzędziem pracy, to takie jego cechy, jak wielkość ekranu, waga czy ogólne gabaryty są nie do przecenienia. Zwolennicy małych urządzeń mobilnych wybiorą zapewne RIM PlayBook. Jest on znacznie mniejszy (choć nieco grubszy) od iPada 2.

Wybór jest kwestią dość subiektywną. Pracownicy używający tabletu okazjonalnie i ceniący jednocześnie jego poręczność będą być może woleli pracować na urządzeniu Research In Motion. Natomiast tam, gdzie kwestią nadrzędną jest ergonomia pracy, a tablet stanowi jedno z podstawowych, eksploatowanych narzędzi wybórpadnie raczej na iPada 2.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200