TSMC podniesie ceny. Potencjalne reperkusje dla całego rynku elektroniki

TSMC planuje nawet 20-proc. podwyżkę cen w obliczu globalnego kryzysu związanego z niedoborem chipów. Podwyżki mogą mieć reperkusje dla całego światowego rynku elektroniki.

TSMC podniesie ceny / Fot. TSMC

TSMC podniesie ceny / Fot. TSMC

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) podniesie ceny swoich chipów nawet o 20%, co może wywołać efekt domina w postaci wzrostu cen elektroniki użytkowej do 2022 roku.

Największy na świecie producent chipów podniesie ceny najbardziej zaawansowanych układów o 10%, podczas gdy mniej zaawansowane będą wyceniane o 20% wyżej.

Zobacz również:

  • Apple oraz Intel jako pierwsi wykorzystają 2 nm układy scalone
  • Przychody AMD wzrosną wskutek boomu w centrach danych
  • Producenci nie mają chipów. Dostawy na 5 dni, kończą się zapasy

Ta ostatnia kategoria obejmuje chipy używane przez klientów takich jak producenci samochodów, podczas gdy chipy nastawione na wzrost 10% to mikroprocesory stosowane np. w iPhone'ach. Podwyżka doprowadziłaby do wyższych cen produktów końcowych, które trafią na rynek pod koniec tego i na początku przyszłego roku.

Do pracy: Open Office

Zmiany następują w obliczu trwającego globalnego kryzysu niedoboru chipów, gdzie podaż półprzewodników jest na niskim poziomie już od kilku miesięcy.

TSMC chce podnieść ceny z dwóch powodów. Pierwszym jest zmniejszenie popytu ze strony niektórych firm - można tu brutalnie powiedzieć, że chodzi o popyt ze strony mniejszych podmiotów, które mogą nie mieć środków na zakup chipów po zwiększonych cenach. Wówczas będzie oczywiście więcej dostaw dla największych graczy.

Drugi powód jest bardziej oczywisty: TSMC chce zwiększyć przychody, które następnie przeznaczy na zwiększenie mocy produkcyjnych, m.in. budowę kolejnych zakładów produkcyjnych.

Firma wyjawiła już, że niedobór chipów rozszerzy się do 2022 r., a wyższy popyt pomoże napędzać dobre wyniki finansowe w drugim kwartale roku.

TSMC odnotowało wzrost zysku o 11% w porównaniu z poprzednim rokiem, przy wzroście przychodów o 28%.

W biznesie: Mapy Google

Wendell Huang, dyrektor finansowy TSMC, powiedział analitykom, że firma na pewno będzie sprzedawała chipy 5 nm i 7 nm do smartfonów, rozwiązań HPC (high-performance computing), IoT i systemów motoryzacyjnych.

Ponieważ TSMC jest największym producentem chipów na świecie i cieszy się dominacją na rynku, może kontrolować ceny ze względną pewnością. Jednocześnie TSMC skorzysta finansowo na niedoborach, niemniej będzie to miało również efekt domina w innych branżach. Niektóre sprzęty staną się nagle niedostępne dla pewnych klientów i firm.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200