Open Office - czy warto na nim pracować?

Czy warto korzystać z Open Office w obecnych czasach, kiedy tak dużo aplikacji działa w chmurze i zapewnia wiele nowoczesnych funkcji?

Open Office - od arkuszy po prezentacje

Open Office - od arkuszy po prezentacje

Apache OpenOffice (dawniej OpenOffice.org) to pakiet oprogramowania biurowego, które z powodzeniem konkuruje z Microsoft Office. W 2011 r. Oracle przekazało kod źródłowy pakietu do dyspozycji Apache Software Foundation. Od tego czasu pakiet jest rozwijany pod nazwą Apache OpenOffice i możemy używać go na co dzień w pracy i do zastosowań komercyjnych.

Jeśli jesteśmy już przyzwyczajeni do pakietu MS Office i nie chcemy za bardzo zmieniać nawyków, Apache Open Office jest dobrym rozwiązaniem. Ma podobny interfejs obsługi i jest uznawany za jedną z najlepszych alternatyw, do tego bezpłatnych, dla zwykłego Office'a.

Zobacz również:

  • Najlepsze bezpłatne alternatywy dla pakietu Microsoft (Office) 365
  • Awaria Microsoftu sparaliżowała niemalże cały świat

Open Office - od arkuszy po prezentacje

Open Office bez trudu wykorzystamy do tworzenia dokumentów tekstowych, prezentacji czy arkuszy kalkulacyjnych. Gotowe pliki możemy ponadto zapisywać jako kompatybilne z formatami MS Office. Dzięki temu bez problemu możemy współpracować z klientami i użytkownikami, którzy polegają na komercyjnym pakiecie biurowym.

Co ważne, "otwarty" Office jest często aktualizowany i już od ponad 20 lat otrzymuje odpowiednie paczki poprawek. Obecnie dostępny jest w ok. 40 wersjach językowych. Dodatkowo Apache oferuje ogromne forum dyskusyjne, gdzie możemy zadawać pytania i znajdziemy odpowiedzi na praktycznie każdy problem i wątpliwości związane z tym oprogramowaniem.

Jak pobrać Open Office

Pakiet Open Office możemy pobrać za darmo ze strony Apache.org. Dostępne są wersje na Linuksa, Mac OS oraz Windows. Najnowsza wersja ma oznaczenie 4.1.9 i pochodzi z 7 lutego 2021 r.

Dwie alternatywy dla Open Office

Czy warto w obecnych czasach polegać głównie na Open Office? Choć jest to niewątpliwie popularne oprogramowanie, polecamy uwadze również inne, dwa pakiety. Są one nowocześniejsze i równie często wybierane przez użytkowników:

WPS Office

Bezpłatna wersja WPS Office 2020 dostępna dla użytkowników systemu Windows , ale z reklamami podczas uruchamiania oprogramowania. Zawiera edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i aplikacje do tworzenia prezentacji. Pod względem wyglądu i działania WPS Office jest podobny do MS Office. Zawiera funkcję synchronizacji w chmurze, która umożliwia użytkownikom synchronizowanie postępu edytowania dokumentu na różnych urządzeniach. Możemy też skorzystać z różnych wbudowanych szablonów. Adres WWW: https://www.wps.com/

Google Dokumenty

Zestaw aplikacji internetowych Google Dokumentów może być traktowany jako najlepsza alternatywa dla aplikacji Microsoft Office. Są dostępne bezpłatnie, a ich natura oparta na chmurze nie wymaga procesu instalacji. Pakiet biurowy online Dokumenty Google składa się z edytora tekstu (Dokumenty), aplikacji do prezentacji (Prezentacje), czy też arkusza kalkulacyjnego (Arkusze). Oprócz tych podstawowych aplikacji biurowych, częścią bezpłatnego pakietu biurowego są również Google Drawings i Forms. Z aplikacji pakietu biurowego Google można korzystać bez żadnych kosztów, z dowolnego miejsca na świecie. Wymagane jest tylko konto Google i połączenie internetowe. Adres WWW: https://docs.google.com/

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200