TSMC niekwestionowanym liderem na rynku producentów układów scalonych

Raport opracowany przez TrendForce pokazuje, że pierwsza dziesiątka największych na świecie producentów układów scalonych dopracowała się w czwartym kwartale 2021 roku przychodów ok. 29,55 mld USD, co stanowi wzrost o 8,3% w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku.

Grafika: Jack Moreh/freerangestock

Pięć pierwszych firm widniejących na tej liście ma obecnie blisko 90% udziału w światowym rynku, a prym wiedzie firma TCSM, która opanowała ponad połowę tego rynku (dokładnie 51,1%) i osiągnęła w ostatnim kwartale 2021 roku przychody rzędu 15,7 mld USD. Drugie miejsce zajmuje Samsung z wynikiem 17,2% i 5,54 mld USD, a trzecie UMC (7,2% i 2,12 mld USD). Pierwszą piątkę zamykają firmy GlobalFoundry (6,1% i 1,84 mld USD) oraz SMIC (5,1% i 1,58 mld USD)

Co ciekawe, przychody firm z produkcji układów wytwarzanych przy użyciu technologii 5 nm wzrosły dzięki wprowadzeniu na rynek nowych modeli smartfona iPhone, podczas gdy przychody z produkcji układów 7/6 nm spadły, głównie z powodu słabszego popytu na tego rodzaju układy zaobserwowanemu na chińskim rynku.

Zobacz również:

  • Świadome wybory czyli miej odwagę wyjść z technologicznej bańki
  • Pierwsze produkowane przez TSCM chipy 2 nm trafią do Apple
  • Chiny mają zamiar podwoić produkcję chipów w ciągu najbliższych lat

Firmy zajmujące kolejne miejsca (od 6 do 9) to odpowiednio HuaHong Group, PSMC, Vanguard International Semiconductor (VIS) i Tower Semiconductor (Tower). Warto wspomnieć, że planowane przejęcie przez Intel firmy Tower zapewni jej, w opinii analityków, dostęp do najnowszej technologii produkcji układów scalonych, poszerzy bazę klientów oraz znacząco zwiększy możliwości produkcyjne. Jednak przed oficjalnym zakończeniem tej transakcji, firma Tower nadal jest uważana za niezależny podmiot. Analitycy twierdzą przy tym, że po sfinalizowaniu tej transakcji, Intel oficjalnie wejdzie do rankingu dziesięciu najlepszych producentów układów scalonych.

10 miejsce w rankingu zajmuje Nexchip z przychodami 352 mln USD i kwartalnym tempem wzrostu rzędu 44,2% (najszybszym wśród pierwszej dziesiątki). Zgodnie z badaniami TrendForce, głównym powodem, dla którego Nexchip był w stanie wejść do pierwszej dziesiątki w 4Q21, była staranna ekspansja produkcyjna firmy. Nexchip planuje również opracować bardziej zaawansowane procesy, takie jak 55/40/28 nm, dlatego może w przyszłości znacząco awansować w tym rankingu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200