TSCM rzuca wyzwanie Samsungowi

Amerykańska korporacja zapowiada, że przygotowuje się do uruchomienia w swojej fabryce w Arizonie produkcji układów scalonych, które będą wytwarzane przy użyciu technologii 3 nanometrów. Fabryka jest już budowana i TSMC zakłada, że produkcja układów ruszy na początku 2024 roku, zmniejszając tym samym dystans do potentatów tego rynku, takich jak Samsung czy tajwańskie fabryki chipów.

Plany przewidują, że najpierw z taśmy produkcyjnej zaczną schodzić układy wytwarzane przy użyciu technologii 5 nm, po to aby następnie przejść płynnie na technologię 3 nm. Korporacja nadał swojej technologii 3 nm roboczą nazwę N3 i obiecuje, że w porównaniu technologią 5 nm na produkowanych w ten sposób układach można umieścić na tej samej powierzchni o 70% więcej tranzystorów.

Układy będą dzięki temu o 15% wydajniejsze oraz będą pobierać o 30% mniej prądu. TSMC produkuje obecnie prawie połowę najbardziej wydajnych na świecie układów scalonych i nowa fabryką umocni jej pozycję na rynku, zmniejszając tym samym uzależnienie projektantów układów scalonych od Samsunga oraz fabryk tajwańskich.

Zobacz również:

  • Snowflake Polska świętuje trzecie urodziny
  • Pierwsze produkowane przez TSCM chipy 2 nm trafią do Apple
  • Chiny mają zamiar podwoić produkcję chipów w ciągu najbliższych lat

Fabryka TSMC w Arizonie - wraz z drugą, która według nieoficjalnych danych znajduje się w fazie projektowania – wpisuje się w strategię przyjętą przez administrację Bidena, która ma na celu radykalne wzmocnienie produkcji chipów w USA. TSMC buduje też fabrykę w Japonii oraz prowadzi rozmowy z niemieckim rządem w sprawie budowy w tym kraju swojej kolejnej fabryki.

Inni producenci chipów nie zasypują również gruszek w popiele i podejmują produkcję wytwarzanych przy użyciu technologii 3 nm. Jest to np. południowokoreańska firma Samsung, który rozpoczęła produkcję 3-nanometrowych chipów w czerwcu tego roku, wyprzedzając tym samym TSMC. Południowokoreański gigant technologiczny produkuje chipy 3-nanometrowe w swoich dwóch zakładach: w Hwaseong i w Pyeongtaek.

Samsung zapowiedział w zeszłym roku, że do 2030 roku zainwestuje astronomiczną kwotę ponad 132 mld dolarów w swoje chipy. Firma zaczęła też już budować olbrzymią fabrykę układów scalonych w Teksasie. Fabryka powstaje w mieście Austin, jest budowana kosztem 17 mld USD i zajmuje obszar o powierzchni 5 mln metrów kwadratowych. To największa jak dotąd inwestycja tej firmy realizowania w USA. Fabryka ma zacząć produkować chipy w połowie 2014 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200