TS-859U-RP Turbo NAS - uniwersalna pamięć masowa dla MSP

Sieciowa pamięć masowa TS-859U-RP Turbo NAS tajwańskiej firmy QNAP w wersji rack z powodzeniem może zaspokoić storage’owe potrzeby małej czy średniej firmy. Oferuje zadowalającą pojemność, ma zapasowy zasilacz i - w swojej klasie - jest niedroga.

Na górnej półce z ofertą sieciowych pamięci masowych NAS znajdują się wydajne, wielofunkcyjne i drogie urządzenia NAS (przeznaczone dla większych firm i korporacji), zapewniające bezawaryjną pracę (zapasowe zasilacze, nadmiarowe wentylatory, dodatkowe interfejsy sieciowe itp.). Dolna półka to tanie pamięci NAS klasy konsumenckiej, które mogą obsługiwać domowe sieci LAN lub co najwyżej niewielkie biura. Pomiędzy rozwiązania klasy enterprise i produktami adresowanymi do indywidualnych użytkowników jest jeszcze kategoria urządzeń dla MSP, oferujących pewne rozwiązania z wyższej półki, ale istotnie mniejszą wydajność.

Polecamy: Jaką wybrać pamięć masową: NAS czy SAN?

Do takich właśnie rozwiązań można zaliczyć prezentowaną pamięć masową TS-859U-RP Turbo NAS, produkowaną przez tajwańską firmę QNAP. To urządzenie typu "rack" (przeznaczone do instalowania w szafie) ma całkiem zadowalającą pojemność, pracuje niezawodnie (zapasowy zasilacz) i - jak na tej klasy produkt - jest stosunkowo niedrogie. Średnia cena brutto bez dysków twardych na polskim rynku wynosi ok. 7500 zł.

Zewnętrznie Turbo NAS niczym szczególnym nie zaskakuje. W urządzeniu o wysokości 2U można zainstalować 8 twardych dysków o rozmiarze 3,5 cala, które można wymieniać "na gorąco". Mogą to być dowolne dyski SATA o maks. pojemności 2 TB (w testowanym urządzeniu zainstalowano 8 dysków Western Digital o pojemności 750 GB, skonfigurowanych do pracy w trybie RAID5). Na stronie www.qnap.com/pro_compatibility.asp producent wymienia modele dysków, które są zgodne z pamięcią TS-859U-RP Turbo NAS.

Na przednim panelu obudowy znajduje się niewielki wyświetlacz LCD, na którym można sprawdzić aktualny stan pamięci.

Pamięć TS-859U-RP ma dwurdzeniowy procesor Atom (Intel), 1 GB pamięci DDR2 RAM, dysk systemowy SSD oparty na pamięci flash o pojemności 512 MB, dwa gigabitowe porty obsługujące miedziane połączenia Ethernet i dwa dodatkowe porty eSATA, do których można podłączyć dodatkowe, zewnętrzne dyski. Urządzenie pracuje na tyle wydajnie, że może świadczyć usługi zwirtualizowanym środowiskom pracy i udostępniać swoje zasoby wielu użytkownikom.


TOP 200