TS-859U-RP Turbo NAS - uniwersalna pamięć masowa dla MSP

Uruchamianie pamięci

Urządzenie można szybko podłączyć do sieci i skonfigurować, tak aby już po kilku minutach mogło zacząć działać. Producent dołącza do pamięci oprogramowanie przygotowujące je do pracy, które można uruchamiać na komputerach PC oraz Mac. Użytkownik zarządza pamięcią za pośrednictwem dobrze zaprojektowanego i pracującego przejrzyście interfejsu webowego.

Turbo NAS nie jest demonem szybkości, ale dla małej czy średniej firmy powinien doskonale pasować

Wstępne konfigurowanie pamięci przebiega tak jak w przypadku każdego innego standardowego urządzenia NAS. Użytkownik musi więc założyć najpierw wolumen (przypisując do niego określoną liczbę dysków), utworzyć udziały oraz - jeśli to konieczne - zintegrować NAS z usługami Active Directory, co pozwoli uwierzytelniać użytkowników i nadawać im odpowiednie uprawnienia. Jest też możliwość wybrania dodatkowych opcji, takich jak szyfrowanie wolumenu przy użyciu technologii AES256 czy skonfigurowanie systemu plików ext3 lub ext4. Wolumeny można konfigurować do pracy w trybach RAID0, RAID1, RAID5 lub RAID6. Można też wybrać opcję JBOD (Just a Bunch Of Disks - zwykła półka na dyski bez kontrolera RAID), zakładać wolumeny typu single-disk czy konfigurować zapasowe dyski (hot-spare).

Polecamy: Nie taki mały... ReadyNAS 3200

Pamięcią zarządza oprogramowanie QNAP OS, obsługujące całą gamę protokołów i technik dostępu do plików, w tym: CIFS, NFS, AFP, FTP i WWW. Dodatkowe miłe zaskoczenie - pamięć obsługuje połączenia iSCSI (przesyłanie danych SCSI za pośrednictwem protokołu IP) i technologie towarzyszące temu protokołowi, które zwykle można spotkać tylko w pamięciach NAS z wyższej półki, takie jak MPIO (Multipath I/O) i MC/S (Multiple Connections per Second). Te dwie technologie pozwalają budować wielościeżkowe kanały I/O, stosowane w komputerach i pamięciach podłączanych do sieci SAN typu FC lub iSCSI. Komputery mogą wtedy wymieniać dane z pamięcią masową za pośrednictwem wielu pracujących jednocześnie ścieżek. Daje to możliwość przełączania ścieżek w razie awarii (fail-over) oraz równoważenia obciążeń (load balancing). Kolejna zaleta rozwiązania to certyfikat zgodności z najpopularniejszymi platformami wirtualizowania zasobów takimi, jak Citrix Xen, Microsoft Hyper-V i VMware.

Chociaż firma QNAP oferuje pamięć TS-859U-RP jako rozwiązanie klasy biznesowej, to wprowadziła też do niej wiele technologii stosowanych zazwyczaj w produktach klasy konsumenckiej. Serwer iTunes, możliwość udostępniania innym użytkownikom plików multimedialnych (zdjęcia i muzyka) czy też obsługa takich metod wymiany plików, jak BitTorrent i eMule, to funkcje doskonale znane z urządzeń domowych. Turbo NAS może być też wykorzystywane przez komputery Mac OS X Time Machine jako stacja docelowa przechowująca zapasowe kopie plików.


TOP 200