Szron na szybach

Wnioski z lektury gazet

Ze względu na nietrwałość prezentowanych w Internecie dokumentów i szybkość działania systemu, interesujące dokumenty, czyli spełniające zadany poziom zgodności z profilem (sprawdzany z wykorzystaniem narzędzi statystycznych), są przechowywane w bazie danych systemu, tworząc kolejny jego komponent - bibliotekę dokumentów. Szybkość i jakość działania systemu eVEREst (prezentacji użytkownikowi żądanej informacji) zależy od tego, w jaki sposób radzi on sobie z zarządzaniem posiadanymi dokumentami. Każdemu z nich automatycznie jest nadawany opis zawierający jego cechy charakterystyczne. Głównymi cechami, specjalnie traktowanymi przez system, są okres i region, którego informacje dotyczą.

Pozyskane dokumenty są łączone z obiektami zawartymi w katastralnej bazie danych. Działanie użytkownika polegające na wskazaniu obiektu lub ich grupy powoduje wygenerowanie zapytania do biblioteki dokumentów. System porównuje cechy charakterystyczne obiektów z opisami zgromadzonych dokumentów. Nie jest to jednak zadanie polegające wyłącznie na statystycznej analizie tekstu. Biblioteka dokumentów przetwarzająca zapytanie jest bowiem połączona z bazą wiedzy wykorzystującą ontologie.

Ontologia stanowi hierarchiczny zbiór stosowanych w branży pojęć i relacji, które mogą między nimi występować. Stanowi szkielet bazy wiedzy, która zawiera nazwane obiekty wraz z określeniem ich atrybutów. Wykorzystanie bazy wiedzy umożliwia porównywanie zapytania i opisów dokumentów na podstawie ich semantyki. W systemie eVEREst "wielkopolskie" nie jest ciągiem znaków, stanowi natomiast z dużym prawdopodobieństwem nazwę województwa, którego stolicą jest Poznań. Jakość tego wnioskowania zależy od posiadanej bazy wiedzy.

Dokumenty spełniające zadane kryteria - dotyczące rejonu, w którym się mieszczą wybrane obiekty - opisują fakty, które miały miejsce w zadanym przedziale czasowym i mają potencjalnie wpływ na wartość nieruchomości. Są one prezentowane użytkownikowi końcowemu w postaci suplementu do informacji pozyskanych z katastralnej hurtowni danych (tzw. rozszerzony raport). Przesłanki i czynniki mające wpływ na proces szacowania wartości nieruchomości mogą mieć charakter cykliczny. Rozsądne jest zatem, aby fakt ten wykorzystać w systemie. Efektem takiego pojmowania jest idea sprzężenia zwrotnego.

Ekspert na jeden klik

Jednym z kluczowych założeń systemu eVEREst jest wykorzystanie zgromadzonych danych do poszukiwania wzorców przyczynowo-skutkowych. Okazuje się bowiem, że jeśli dany zbiór czynników wpłynął w określony sposób na zmianę wartości nieruchomości, to bardzo prawdopodobne jest, iż w przyszłości dla tych samych czynników reakcja będzie podobna.

Posiadając znaczny zbiór danych i faktów, aproksymacja wartości może przynieść znaczące efekty. Wiedza o wahaniach wartości nieruchomości może przyczynić się do przewidywalności ruchu cen na rynku. Od strony samorządów czas ten może być przeznaczony do lepszego dostosowania się do przyszłych warunków.

Warstwa technologiczna omawianego modułu systemu eVEREst będzie oparta na systemie ekspertowym. Niezbędna do poprawnego jego funkcjonowania baza wiedzy będzie się składać z informacji i faktów zaczerpniętych z hurtowni danych. Na jej podstawie będą wysnuwane wnioski wraz ze ścieżką podjętej decyzji, co jest niesłychanie istotne z punktu widzenia kontroli procesu. Ostatnia cecha umożliwi kwestionowanie zasugerowanej przez system wartości nieruchomości.

Andrzej Bassara, Agata Filipowska, Marek Wiśniewski, członkowie zespołu eVEREst, z Katedry Informatyki Ekonomicznej Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, kierowanego przez prof. Witolda Abramowicza. Projekt stanowi rozwinięcie projektu eDW (enhanced Data Warehouse) opisanego w książce Witolda Abramowicza, Pawła Kalczyńskiego i Krzysztofa Węcla "Filtering the Web to Feed the Data Warehouse", ISBN 1852335793, Springer-Verlag London, July 2002

Przyczyna i skutek

Jednym z kluczowych założeń systemu eVEREst jest wykorzystanie zgromadzonych danych do poszukiwania wzorców przyczynowo-skutkowych. Okazuje się bowiem, że jeśli dany zbiór czynników wpłynął w określony sposób na zmianę wartości nieruchomości, to bardzo prawdopodobne jest, iż w przyszłości dla tych samych czynników reakcja będzie podobna.


TOP 200