Szpital w Radomiu wybrał Oracle Cloud

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu podjął decyzję o przeniesieniu swojego głównego systemu obsługi pacjentów do chmury Oracle Cloud. Wykonawcą wdrożenia była firma JT&T INFOMED – partner Oracle oraz partner firmy Asseco Poland, której oprogramowanie Asseco Medical Management Solutions wykorzystuje placówka.

W ramach projektu dokonano wdrożenia usług infrastruktury chmurowej Oracle Cloud Infrastructure wraz z migracją dotychczasowej serwerowni oraz wszystkich danych potrzebnych do bieżącej obsługi placówki. „Myśleliśmy nad budową własnej serwerowni jednak analizy: finansowa i bezpieczeństwa wykazała, że nie będzie to dla szpitala efektywne” - mówi Tomasz Skura, prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. „Teraz dane znajdują się w doskonale zabezpieczonym centrum chmurowym i za ich bezpieczeństwo odpowiada firma Oracle. Ośrodki obliczeniowe klasy cloud computing tej firmy nazywane są Regionami Chmurowymi - w ramach każdego z nich znajdują się trzy rozproszone ośrodki obliczeniowe, a w każdym z nich trzy wyodrębnione strefy Fault Domain. Zapewnia to maksymalizację bezpieczeństwa i dostępności aplikacji oraz wszystkich naszych danych”- dodaje.

Oparcie działania systemów IT na modelu chmury pozwala także na łatwe wdrażanie kolejnych aplikacji - takich jak elektroniczna dokumentacja medyczna, czy nowego oprogramowania, jakie w przyszłości będzie potrzebować jednostka - bez ponoszenia dodatkowych kosztów rozbudowy serwerów czy zakupu licencji bazodanowych.

Współczesne systemy biznesowe produkują ogromne ilości danych, których odpowiednie magazynowanie i przetwarzanie sprawia organizacjom coraz większe kłopoty. Powodem jest tzw. dług technologiczny, którego efektem jest przestarzała i coraz mniej wydolna infrastruktura informatyczna. Sektor Ochrony zdrowia to jedna z tych branż, gdzie procesy te przebiegają wyjątkowo szybko. Szpital w Radomiu pod koniec 2020 roku posiadał ponad 8-letnią infrastrukturę serwerowo-macierzową bez wsparcia technicznego. W przypadku jakiejkolwiek awarii groziło to całkowitym paraliżem systemów informatycznych, a co za tym idzie również praca całego szpitala byłaby zagrożona. „Tak naprawdę należało zmienić wszystko – od licencji silnika bazy danych po serwery oraz macierze” – wyjaśnia Marcin Gasek z firmy JT&T. „Nasza firma od lat wdraża, projektuje i serwisuje rozwiązania informatyczne dla jednostek służby zdrowia. Posiadamy doświadczony zespół inżynierów w zakresie instalacji, konfiguracji i administrowania systemami informatycznymi. Dlatego też dzięki technologii chmurowej Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu nie musi wyposażać ani utrzymywać własnej lokalnej serwerowni, co wiązałoby się z wielokrotnie większym kosztem niż zakup infrastruktury chmurowej. Oparcie działania systemów IT na modelu chmury pozwala także na łatwe wdrażanie kolejnych aplikacji - takich jak elektroniczna dokumentacja medyczna, czy nowego oprogramowania, jakie w przyszłości będzie potrzebować jednostka - bez ponoszenia dodatkowych kosztów rozbudowy serwerów czy zakupu licencji bazodanowych”.

Zobacz również:

  • Inwestycje w technologie cyfrowe priorytetem dla CFO
  • MODIVO S.A. wybiera Oracle Cloud
  • Kurs Oracle na opiekę zdrowotną

Prace wdrożeniowe odbywały się w starannie wyznaczonych ramach czasowych – wtedy, gdy szpital przyjmował mniejsze liczby pacjentów. Przedstawiciel firmy JT&T wyjaśnia: „Po serii testów i przygotowań migracja wszystkich usług przebiegła spokojnie - mimo iż co jakiś czas napotykaliśmy na nieznane wcześniej problemy. Nasz zespół pokonał jednak wszystkie trudności i system działa już w całości znajdując się w chmurze”.

„Cyfryzacja i informatyzacja ochrony zdrowia to pojęcia, które teraz słyszymy najczęściej. Widzimy jak wiele zmian już zostało wprowadzonych, a planowany wzrost nakładów na modernizacje i ucyfrowienie ochrony zdrowia z pewnością przyspieszy cały proces. Jako Polska Federacja Szpitali zachęcamy szpitale, aby nie bały się inwestowania w nowe technologie i zaufały sprawdzonym, globalnym rozwiązaniom” - komentuje Urszula Szybowicz, COO Polska Federacja Szpitali. „Tak jak w przypadku Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, koszty wdrożenia chmury obliczeniowej były znacznie niższe niż budowa dedykowanej serwerowni, a przede wszystkim dzięki zaimplementowanym zmianom szpital widzi znaczącą poprawę w działaniu systemu operacyjnego, a to z kolei wpływa na szybkość podejmowanych decyzji i bezpieczeństwo pacjentów.

Stoimy przed ogromnym wyzwaniem dla szpitali- wdrożeniem Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Nie chodzi tylko o to czy placówki zdążą przeszkolić personel, ale czy ich systemy informatyczne będą na tyle wydajne by przyjąć tak ogromne ilości danych bez zakłócenia codziennego funkcjonowania jednostki” – dodaje.

Szpital w Radomiu po wprowadzeniu modelu cloud computing zauważył znaczną poprawę w jakości pracy - lekarze pracujący na oddziale są teraz w stanie szybko przekazywać informacje o pacjencie, jego wyniki czy historie leczenia. Ma to znaczący wpływ zwłaszcza w obecnej sytuacji epidemiologicznej, kiedy liczy się każda minuta. Rozwiązanie chmurowe od Oracle znacznie przyspieszyło pracę na stanowiskach komputerowych, usprawniło administrowanie danymi i zwiększyło bezpieczeństwo przechowywania danych. Szpital planuje dalszą rozbudowę i modernizację swojej bazy sprzętowej.

To kolejne udane wdrożenie chmury Oracle w jednostce szpitalnej.

Przypominamy, że w grudniu 2020 Computerworld wystartował z autorskimi podcastami Tech Trends.

Pierwszym z wielu kolejnych był właśnie podcast o chmurze Oracle.

Za pomocą dźwięków redakcja opowiedziała o wdrożeniu chmurowych rozwiązań tego producenta w Stobrawskim Centrum Medycznym w miejscowości Kup na Opolszczyźnie. Podmiot składający się z dwóch szpitali i przychodni całkowicie przeniósł swoje zasoby do chmury Oracle. Jak wyglądał proces przygotowania tak dużej zmiany? Co chmura wniosła w procesy szpitalne i jak zmieniła się informatyka SCM? Wreszcie – czym różni się chmura w dużej i małej organizacji?

Na te pytania znajdą Państwo odpowiedzi w podcaście „Szpital w chmurze Oracle”.

Zapraszamy do słuchania!

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200