Szerokopasmowy internet jak prąd, gaz i woda

Konwergentna, szerokopasmowa sieć przyszłości to system IP z wbudowywanymi inteligentnymi funkcjami zarządzania i alokacji pasma oraz zoptymalizowany pod kątem obsługi wideo. Tak właśnie ją zdefiniowano podczas tegorocznego "Broadband World Forum" w Paryżu.

Szerokopasmowy internet jak prąd, gaz i woda

Wzrost zużycia pasma przez urządzenia mobilne (wg. NSN)

Szerokopasmowy dostęp do internetu zaczyna być traktowany i dostarczany na podobnych zasadach jak inne podstawowe media (prąd, gaz czy woda) - podkreślano na każdym kroku podczas "Broadband World Forum 2011" z rekordową liczbą 7 tys. uczestników i 200 wystawców, którzy spotkali się w dniach 26-28 września br. w paryskim centrum nowych technologii CNIT.

Aby sprostać rosnącym wymaganiom użytkowników, sieć szerokopasmowa musi jednak umieć reagować na zmiany zapotrzebowania na pasmo - być dynamiczna, skalowalna i elastyczna. Inteligentne funkcje zarządzania wbudowywane w nią powinny dopasowywać pasmo wedle bieżących potrzeb, np. podczas imprez wokół stadionów, zapewniając przy tym maksymalną wydajność - co do tego zgodni byli eksperci, operatorzy i dostawcy. Ci ostatni prezentowali rozwiązania mające ułatwić realizację niektórych z ww. założeń.

Zobacz również:

  • FCC na nowo definiuje znaczenie słowa “broadband”

Polecamy: 100 urządzeń LTE

Alcatel-Lucent ogłosił komercyjną dostępność technologii VDSL2 Vectoring, umożliwiającej optymalne wykorzystanie pojemności miedzianych sieci dostępowych i zwiększenie szybkości transmisji danych (do ponad 100 Mb/s). Firma Nokia Siemens Networks przedstawiła komponenty rozwiązania Liquid Net, pozwalającego operatorom na konfigurowanie sieci tak, aby sama dostosowywała swoją pojemność i zasięg do aktualnego zapotrzebowania.

Wideo - konsument pasma nr 1

Za coraz większe obciążenie internetu niewątpliwie odpowiada przede wszystkim wideo. Ogromny ruch w Sieci generują internetowi giganci, w tym Google (wyszukiwanie oraz współdzielenie plików wideo w serwisie YouTube) oraz sieci społecznościowe (Facebook i in.). Z zalewem danych pochodzących z tych i podobnych pasmożernych aplikacji (Skype, funkcje wideo w Google+) muszą radzić sobie operatorzy inwestujący w sieci LTE, FTTx czy Ethernet.

Podczas seminariów i prezentacji wypełniających bogaty program paryskiego forum przedstawiano wiele interesujących prognoz i statystyk. Online wideo od 2014 r. ma stanowić ponad 50% całego ruchu internetowego (dane za Alcatel-Lucent). Ovum prognozuje, że od przyszłego roku przychody ze stałych szerokopasmowych łączy, obciążanych głównie ruchem wideo - po raz pierwszy przewyższą te z linii telefonicznych, których liczba będzie spadać z 685 mln w 2011 r. do 560 mln w 2016 r. Jak z kolei obliczyła firma The Nielson Company, użytkownicy tabletów 1300 razy więcej korzystają z materiałów wideo niż przeciętny użytkownik telefonu komórkowego. Urządzenia pracujące na iOS i Androidzie 2-3 razy bardziej obciążają sieć w porównaniu z innymi smartfonami, i 5-10 razy bardziej niż zwykłe komórki.

Polecamy: Walka o ostatnią milę

I choć obecnie tylko 8% ludzi na świecie korzysta z dobrodziejstw technologii szerokopasmowych, to szacuje się, że w 2020 r. użytkownik będzie dziennie przesyłał średnio 1 GB danych (obecnie ok. 15 MB), a do internetu będzie podłączonych 50 mld urządzeń. Z dużym prawdopodobieństwem liczba abonentów szerokopasmowych sieci mobilnych zwiększy się 10-krotnie. W konsekwencji, konieczne będzie proporcjonalne zwiększanie ich pojemności i efektywności oraz liczby stacji bazowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200