Szerokopasmowe produkty i usługi

Kto założy Szeroki pas? Kto przewodzi w szerokopasmowych usługach, produktach i przedsięwzięciach? Kto wspina się na wyżyny Internetu szerokopasmowego? Dowiemy się o tym podczas IV Forum na rzecz Usług Szerokopasmowych, gdzie zostanie rozstrzygnięty konkurs "Szeroki pas 2007".

Kto założy Szeroki pas? Kto przewodzi w szerokopasmowych usługach, produktach i przedsięwzięciach? Kto wspina się na wyżyny Internetu szerokopasmowego? Dowiemy się o tym podczas IV Forum na rzecz Usług Szerokopasmowych, gdzie zostanie rozstrzygnięty konkurs "Szeroki pas 2007".

Jeszcze nie tak dawno cieszyliśmy się, że w ogóle możemy korzystać z Internetu i coś można przeczytać o świecie na stronach WWW. Koncert transmitowany w sieci uchodził wówczas za epokowe przedsięwzięcie. Dzisiaj szukamy w Internecie interaktywnych usług, kupujemy masowo w sklepach internetowych, uwielbiamy oglądać filmy i telewizję na ekranie komputera (za moment to samo będzie możliwe w naszej komórce), pisać blogi i rozmawiać na Skype, na dodatek wciąż szkolimy umiejętności w korzystaniu z dobrodziejstw Internetu, nie bacząc na wiek. Nasz konkurs "Szeroki pas" ma za zadanie wyłonić najciekawsze pomysły na cyfrowe życie i wskazać trendy na rynku szerokopasmowym. Przedstawiamy Państwu niektórych kandydatów do nagrody - liczne zgłoszenia uniemożliwiają opis ich wszystkich - ufając, że są wśród nich tegoroczni zwycięzcy.

NASK: e-Świętokrzyskie

Na terenie województwa świętokrzyskiego zainstalowano sześć stacji bazowych radiowego dostępu do Internetu. Szerokopasmowa sieć dostępowa zbudowana przez NASK pokrywa zasięgiem 64% powierzchni województwa oraz ok. 75% jego mieszkańców. Dzięki realizacji projektu staje się dostępny dla większej liczby mieszkańców województwa świętokrzyskiego, zwłaszcza na terenach zaliczanych do słabiej zurbanizowanych, gdzie do tej pory nie docierała infrastruktura telekomunikacyjna.

Nowoczesna szerokopasmowa sieć dostępowa służy rozwojowi regionu, wspiera dostęp do usług publicznych i przyczynia się do pobudzania lokalnych inicjatyw. Umożliwia postępowanie procesu włączenia cyfrowego mieszkańców województwa świętokrzyskiego, pozbawionych dotychczas dostępu do nowoczesnych technologii informatycznych.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w warunkach polskich jest to pierwszy tego rodzaju projekt zrealizowany dzięki udziałowi środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Doświadczenia związane z realizacją tego pionierskiego projektu są cennym źródłem wiedzy dla następnych projektów o takim charakterze i sposobach finansowania, które są obecnie w fazie przygotowywania do realizacji.

InteliWISE: Avatar

Avatar Intelivise

Avatar Intelivise

To zaawansowana technologicznie forma Wirtualnej Osoby. Aplikacja ta pozwala na prawie naturalny kontakt z użytkownikiem strony WWW, m.in. dialog w oparciu o wieloźródłową bazę wiedzy oraz technologię InteliWISE, ułatwiając dotarcie do właściwych informacji i zamknięcie transakcji. Od strony technicznej InteliWISE Avatar jest najnowocześniejszym oprogramowaniem opartym na sieciach semantycznych, łączącym technologie sztucznej inteligencji, analizę języka naturalnego oraz złożony mechanizm zarządzania bazami wiedzy. InteliWISE zaprzęga najnowsze technologie do prostego celu - uczynienia przeglądania internetowych witryn łatwiejszym i bardziej intuicyjnym, nawet dla początkujących użytkowników. Kluczowym czynnikiem sukcesu rozwiązania InteliWISE jest dostęp szerokopasmowy; tylko wtedy to działa.

Rozwiązanie InteliWISE Avatar pozwala użytkownikowi prowadzić rozmowę z maszyną, jaką jest komputer, za pomocą języka naturalnego. Jądrem systemu jest InteliWISE Engine - aplikacja umożliwiająca analizę, rozpoznanie i odpowiedź na wprowadzone przez użytkownika zdanie czy zapytanie. Proces analizy oparty jest na systemie przetwarzania języka naturalnego NLP (Natural Language Processing). Kluczowym elementem wykorzystującym sieci szerokopasmowe jest moduł wizualny - połączenie plików wideo i plików dźwiękowych. Tylko dzięki szerokopasmowemu Internetowi połączenie tych dwóch modułów stało się możliwe. Wiedza InteliWISE Avatara pochodzi z baz wiedzy: klienta i podstawowej, kanałów RSS oraz zasobów Internetu.

Połączenie różnych obszarów technologicznych: sieci semantycznych i neuronowych, syntezy mowy, baz danych i sztucznej inteligencji stworzyło z InteliWISE Avatara nowatorski produkt. Łączy on funkcje komunikatora internetowego i wyszukiwarki. Wykorzystanie zaś kanałów RSS i dostępu do sieci zwiększyło łatwość wyszukiwania informacji w Internecie, a intuicyjna nawigacja i prostota obsługi zjednują zarówno użytkowników obeznanych już z zasobami sieci, jak i tych, którzy wykazują przed Internetem pewien opór. InteliWISE Avatar to unikalna na rynku forma kontaktu audiowizualnego z wykorzystaniem elementów sztucznej inteligencji.

ASTRA Polska: ASTRA2Connect

Dzięki tej satelitarnej usłudze można korzystać z dwukierunkowego szerokopasmowego Internetu, VoIP, telewizji i treści na żądanie dla klientów indywidualnych. ASTRA2Connect (A2C) jest dostępna w całej Polsce, bez ograniczeń związanych z obecną infrastrukturą naziemną. Możliwe jest jej uruchomienie w dowolnym czasie i miejscu w przystępnej cenie. Stanowi uzupełnienie istniejących ofert szerokopasmowych operatorów. Zdaniem przedstawicieli firmy Astra, A2C nie wymaga znaczących nakładów na infrastrukturę. A2C to pierwsze tego typu rozwiązanie telekomunikacyjne w Europie tworzone przy współudziale Europejskiej Agencji Kosmicznej.

ATM: TeleArchiwum

TeleArchiwum ATM

TeleArchiwum ATM

To skalowalne repozytorium cyfrowych danych medycznych (szczególnie obrazów diagnostycznych) wraz z siecią WAN o dużej przepustowości umożliwiającą korzystanie z archiwum wielu rozproszonym placówkom medycznym. Pozwala ona na zdalny dostęp do obrazów medycznych wraz z połączonymi z nimi danymi pacjenta i opisem. Chodzi m.in. o integrację systemu obsługującego ruch chorych, finansowo-księgowego, zamówień leków z bazą danych diagnostycznych. System pozwala na bezpieczne przechowywanie wszelkich danych, a także daje narzędzia do ich przeszukiwania oraz sporządzania statystyk.

Dzięki zastosowaniu TeleArchiwum dane są bezpieczne, osiągalne prawie natychmiast, a ich przechowywanie w postaci elektronicznej jest tańsze. Zaletą nie do przecenienia takiego systemu jest zdalny dostęp do wyników badań. Wymaga on wcześniejszej autoryzacji. To samo dotyczy znajdujących się tam danych archiwalnych. Poza tym badania mogą być przeprowadzane poza miejscem pracy lekarza, a radiolog może znajdować się w innej lokalizacji niż technik wykonujący te badania.


TOP 200