Szerokopasmowe produkty i usługi

TeleArchiwum ATM stanowi pierwszą fazę wdrożenia systemu EHR (Electronic Health Record) - Rekordu Medycznego Pacjenta albo Elektronicznej Historii Choroby. Pozwala na tańszą długoterminową archiwizację danych diagnostycznych. Tworzy środowisko współpracy między placówkami medycznymi. Daje możliwość outsourcingu usług archiwizacji, opisywania badań obrazowych, a także dystrybucji i odzyskiwania danych. Od czerwca 2007 r. ustawodawstwo w Polsce zezwala na prowadzenie dokumentacji pacjenta w sposób wyłącznie elektroniczny. Pod warunkiem spełnienia pewnych norm, m.in. w zakresie zabezpieczeń. Możliwe jest więc zastąpienie papierowego, klasycznego archiwum systemami IT. Pierwszą firmą, która wdrożyła to rozwiązanie, jest prywatna firma oferująca usługi medyczne - ENEL-MED. Działa ono jako System Archiwum Teleradiologicznego Centrum Teleradiologii.

Lightway: GigaForce Alloptic

To światłowodowy system dostępowy bazujący na standardzie EPON. Umożliwia świadczenie abonentowi usług szerokopasmowej transmisji danych, klasycznej telefonii POTS, obwodów TDM-E1, STM1 i STM3 oraz telewizji analogowej i IPTV w kompresji MPEG2 i MPEG4. Sieć PON składa się w pierwotnej wersji 1G z 32 jednostek ONU. Natomiast w wersji 10G z 64 jednostek ONU, które mogą być oddalone od siebie nawet o 20 km. System zarządzania pracuje w architekturze klient-serwer i umożliwia zarówno konfigurację elementów systemu, jak i masową kreację usług dla wielu użytkowników, monitorowania i zarządzania wieloma jednostkami OLT.

W ocenie Lightway system 10G-PON Alloptic jest zgodny z obowiązującą ścieżką migracji do wyższych przepływności w sieciach Ethernet i gwarantuje dostarczenie usług zarówno obecnie dostępnych, jak i tych, które pojawią się w przyszłości. System spełnia zapotrzebowanie na pasmo dla transmisji IP video w klasie 3D HDTV przy jednoczesnej transmisji szerokopasmowej danych na potrzeby usług biznesowych. Jest też skalowalny od 1 Gb/s do 10 Gb/s przy zapewnieniu wymagań dla systemu klasy operatorskiej, przez co oferuje uniwersalną platformę dla nowych usług i tworzy nową atrakcyjną wartość rynkową.

Inotel: usługa triple play

Szerokopasmowe produkty i usługi

Szeroki pas AD 2006

Technologia Inotel Triple Play pozwala na dostarczanie pełnego wachlarza usług telekomunikacyjnych przy użyciu jednego kabla, z jednoczesnym poszanowaniem istniejących standardów urządzeń końcowych. Dlatego też zbudowana w ten sposób sieć może być zastosowana w zakresie szerokopasmowego dostępu do Internetu (100 Mb/s), telefonii VoIP, której świadczenie możliwe jest dzięki posiadaniu przez Inotel własnej platformy telekomunikacyjnej VoIP, oraz telewizji IP, w tym usług Video on Demand (VoD). Każdy odbiornik STB (Set-Top-Box) posiada własny unikalny adres IP, na który przesyłany jest strumień wideo z serwera.

Usługa ta obsługuje transmisję muliticastową i unicastową. Posiada tzw. twardy QoS, dzięki czemu po przekroczeniu określonego poziomu ruchu sieć nie dopuszcza do nawiązania kolejnych sesji lub podłączenia następnych użytkowników, tak aby nie pogorszyć jakości transmisji osobom, które już korzystają z usług IPTV. Pozwala również na zapewnienie użytkownikom pełnej gamy usług szerokopasmowych, jak interaktywna telewizja czy VoD z parametrów prędkości i jakości transmisji danych.

Szeroki pas AD 2006

Laureatem ubiegłorocznego konkursu w kategorii najciekawsza usługa szerokopasmowa została Telewizja interaktywna iTVP, projekt badawczo-wdrożeniowy Telewizji Polskiej. Zdaniem jury innowacyjność tego projektu, nowatorskie formy prezentacji multimedialnej programów telewizyjnych i filmów (np. serialu Oficerowie), wysoki poziom techniczny transmisji realizowany dzięki systemowi obsługi opartemu na sieci Pionier, ze wszech miar zasługiwały na uznanie. Szkoda, że po roku, pomimo radykalnego zwiększania liczby programów, iTVP nie jest nadal normalną formą dostępu do oferty programowej telewizji publicznej.

Znowuż za najciekawszy produkt szerokopasmowy jury uznało IP Multimedia Telephony (IMT) - system usług telefonii konwergentnej opartej na architekturze IMS zaprezentowany przez Ericssona. Platforma IMT pozwala na szybkie wprowadzanie na rynek nowych, konkurencyjnych usług. IMT kreuje rozwój rynku szerokopasmowego. Stymuluje rozwój usług zarówno dla klientów biznesowych, jak i indywidualnych. IMT wykorzystuje istniejącą już infrastrukturę IP. Jury uważa, że dzięki takim produktom wzrasta konkurencyjność rynku. I rzeczywiście widać gwałtowny wzrost zainteresowania tego typu rozwiązaniami, oferowanymi teraz już nie tylko przez Ericssona, ale również przez inne firmy. W Polsce IMT wdraża np. Telekomunikacja Polska.

Natomiast bezsprzecznie najciekawszym przedsięwzięciem szerokopasmowym są kursy internetowe UPC Polska dla seniorów. To świetny pomysł na walkę z wykluczeniem cyfrowym albo, jak kto woli, na włączenie cyfrowe. Chcąc przybliżyć świat Internetu osobom starszym, UPC Polska zorganizowała w 2006 r. bezpłatne kursy podstaw Internetu dla seniorów. Firma przeprowadziła je w dziewięciu miastach Polski: Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Warszawie, Szczecinie, Wrocławiu, Katowicach i Kielcach. Pierwsza edycja miała miejsce w marcu i kwietniu, druga - zorganizowana w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie seniorów - w czerwcu i lipcu. Z doświadczeń UPC wynika, że seniorzy otwierają się na globalną sieć, jeśli tylko mają ku temu szanse. Niemal 100% uczestników było zdecydowanie zadowolonych z kursu i polecało go innym. Łącznie, dzięki dotychczasowym kursom internetowym UPC, podstawy Internetu poznało w tym roku ok. 450 seniorów w całej Polsce. To pierwszy tego rodzaju program edukacyjny dla seniorów w naszym kraju. Jury gorąco zachęcało firmy związane z rynkiem szerokopasmowym do działań na rzecz e-włączenia.

Rok temu jury podkreślało różnorodność zgłoszonych usług, produktów i przedsięwzięć szerokopasmowych, licząc, że w tym roku konkurs obejmie jeszcze większe spektrum. Zwróciło również szczególnie uwagę na niezależną produkcję multimedialną, prezentowaną przez polskich twórców w serwisie YouTube, czego przykładem są nominowane w tegorocznym konkursie witrynahttp://www.spieprzajdziadu.com oraz Muppet Sejm - seria filmów satyrycznych z blogu Strefa segregacji e-śmieci (macdac.wordpress.com) autorstwa Dariusza Ćwiklaka z Warszawy. Te serwisy tworzą kulturę Web 2.0, demokratyzują przestrzeń publicznej debaty w oparciu o broadband i są kołem zamachowym rozwoju rynku szerokopasmowego. Po tegorocznych doświadczeniach z kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu te słowa nie straciły na ważności.

Sławomir Kosieliński, sekretarz konkursu "Szeroki pas"


TOP 200