Szafy, standardy i... niezgodności

19-calowa szafa stelażowa to bardzo popularne i często spotykane określenie, które kojarzy się z obudową dla serwerów, pamięci masowych, urządzeń sieciowych, choć także innych urządzeń telekomunikacyjnych lub przemysłowych (stąd też używana jest również nazwa "szafa przemysłowa").

Ma ona uniwersalną konstrukcję, która umożliwia instalację dowolnych urządzeń stelażowych niezależnie od ich producenta. W praktyce jednak może się okazać, że serwera lub innego urządzenia nie można zainstalować w "standardowej" szafie.

Szerokość szaf stelażowych

Szerokość szaf stelażowych

Problem ten można dość łatwo wyjaśnić. Specyfikacja 19-calowych szaf stelażowych jest opisana w dokumencie EIA-310 Rack Standard powszechnie uznanym za obowiązujący. Standard ten został opracowany przez nieistniejącą już organizację Electronic Industries Association (EIA), której zadania zostały w 2011 roku przejęte przez inne stowarzyszenia m.in. ECIA Electronic Components Industry Association.

Znajdujące się w specyfikacji EIA-310 definicje nie obejmują wszystkich szczegółów pozostawiając producentom spory zakres dowolności. Wiele informacji na ten temat można znaleźć w serwisiehttp://www.server-racks.com.

Wśród tych niekompletnie zdefiniowanych lub nieprecyzyjnie określonych elementów można wymienić kilka podstawowych, które najczęściej mają wpływ na pojawienie się niezgodności i problemów z dopasowaniem urządzeń do obudowy.

Liczba słupków w stelażu. W najpopularniejszych rozwiązaniach są 2 lub 4 pionowe elementy montażowe, ale standard nie określa ich liczby.

• Głębokość szafy. Wpływa na długość urządzeń, które można w niej zamontować, ale standard nie precyzuje tego wymiaru i producenci mogą dowolnie modyfikować ten parametr.

• Otwory montażowe. Choć standard określa liczbę i odległości między otworami w pionie (3 otwory na 1U), ale mogą to być otwory gwintowane, okrągłe lub kwadratowe. Te ostatnie, o wymiarze 3/8" x 3/8″, są obecnie najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne, bo przy wykorzystaniu dodatkowych opcjonalnych nakrętek mocowanych w otworze pozwalają na mocowanie elementów przystosowanych do otworów gwintowanych lub okrągłych.

• Rozmiar śrub do mocowania elementów. W wypadku otworów gwintowanych do mocowania trzeba użyć odpowiednich śrub. W praktyce najczęściej wykorzystywane są dwa rodzaje śrub calowych (10-32, 12-24) lub metryczne M6.

• Profil pionowych słupków. W stelażach stosowane są trzy podstawowe profile określane jako "L", "C" i "?". Ich nazwy zostały dobrane, bo te litery i znak zapytania wykazują podobieństwo do fizycznego kształtu profili.

• Dodatkowe elementy. Standard EIA pozostawia wiele dowolności, jeśli chodzi o konstrukcję i wyposażenie szafy. Na przykład między pionowymi słupkami montażowymi mogą znajdować się elementy przeszkadzające w montażu niektórych firmowych szyn lub urządzeń.

• Odległość między drzwiami szafy, a przednim słupkiem oraz tylną obudową, a tylnim słupkiem. Wpływają na całkowity wymiar szafy, niezależnie od dostępnej głębokości montażowej. Nie są zdefiniowane i zależą od producenta.


TOP 200