Szafy, standardy i... niezgodności

Najczęściej spotykane problemy

• Niezgodność otworów montażowych. To jedna z najczęstszych przyczyn problemów z montażem urządzeń w standardowej szafie stelażowej. Pod tym względem najlepiej jest stosować szafy z uniwersalnymi otworami kwadratowymi, które w razie potrzeby umożliwiają instalację specjalnych nakrętek z odpowiednio dopasowanym gwintem. A większość współczesnych szyn dla serwerów jest przystosowana do montażu w szafach z kwadratowymi otworami. W wypadku problemu z montażem, rozwiązaniem może być zakup odpowiednio dopasowanych szyn niezależnego producenta lub szyn stałych (fixed rail) nie dających możliwości wysuwania serwera, np. do serwisu bez odłączania kabli.

• Dodatkowe elementy przeszkadzające w montażu. Drugą najczęściej spotykaną przyczyną niezgodności szafy z serwerem są firmowe elementy konstrukcyjne. Specyfikacja EIA nie precyzuje bowiem co producent szafy może umieścić między przednim i tylnim słupkiem montażowym, a czego nie powinien. W efekcie, firmy oferujące szafy opracowują własne rozwiązania zawierające ulepszenia konstrukcyjne i funkcjonalne, które często powodują, że montaż oryginalnych szyn konkretnego producenta serwerów lub innych urządzeń stelażowych jest niemożliwy. Są to na przykład uchwyty i przepusty kablowe, prowadnice, listwy zasilające, półki, panele oświetleniowe i inne akcesoria. W tym wypadku problem można czasami rozwiązać kupując odpowiednie szyny innej firmy.

• Niedopasowanie głębokości. Głębokość montażowa szafy jest często mylona z jej zewnętrznym rozmiarem, który uwzględnia grubość przednich drzwi i tylnego panelu. Dlatego też dość często pojawia się sytuacja: serwer można bez problemu zainstalować w szafie, ale nie można zamknąć tylnej obudowy. Podstawową przyczyną pojawienia się takich problemów jest konkurencja między producentami urządzeń, którzy starają się upakować w nich jak najwięcej elementów. Standardowy serwer stelażowy nie może być szerszy niż 19" lub wyższy niż 1U (lub wielokrotność tej jednostki), ale jego głębokość nie jest ograniczona przez standard. W latach 90. najpopularniejsze były szafy o głębokości 36", na początku pierwszej dekady tego wieku standardem stały się obudowy o głębokości jednego metra (39,37 cala), a obecnie dostępne są wersje szaf o wymiarach 42" lub nawet 44". Jeśli chodzi o wymiary urządzeń to przykładem mogą być “standardy" głębokości określone przez największych producentów serwerów, które wynoszą 28 1/2" (IBM), 29 7/8" (Dell) i 29 1/8" (HP).

Możliwości rozwiązania problemu z dopasowaniem głębokości są ograniczone. Czasami można jednak usunąć znajdujące się z tyłu szafy uchwyty do kabli, skrócić szynę montażową lub zainstalować szynę stałą. Niektóre stelaże umożliwiają przesuwanie pionowych słupków montażowych i zmianę efektywnej głębokości szafy i odległości między otworami do mocowania urządzeń.


TOP 200