Systemy okablowania strukturalnego

System ACO Plus (AMP Communication Outlet Plus)

Systemy okablowania strukturalnego
ACO Plus jest nowoczesnym systemem okablowania, który składa się z: zestawów instalacyjnych skośnych i prostych, paneli, kabli PiMF (300, 600 i 1200 MHz), wkładek kat. 5, 6 i "7" oraz wkładek multimedialnych (złącze F - CATV 862 MHz, złącze czterokanałowe do zastosowań multimedialnych).

Głównym elementem tego systemu jest ekranowane złącze krawędziowe II generacji. Jest ono optymalne dla kabla PiMF (Pairs in Metal Foil). Czterokanałowa konstrukcja złącza umożliwia zastosowanie różnych interfejsów o wysokiej wydajności. Dzięki temu cały system ACO Plus spełnia wymagania stawiane systemom klasy F, a nawet wyższym. Zapewniona jest przy tym wsteczna kompatybilność z istniejącymi już aplikacjami dla klas niższych. Silnymi stronami złącza, oprócz pasma przekraczającego 1,2 GHz, jest łatwość przyłączania przewodów i kompatybilność z powstałymi wcześniej zestawami instalacyjnymi i panelami.

LANscape Siemensa

Fundamentem strategii Siemensa na rynku okablowania strukturalnego są kable miedziane, na których opiera się koncepcja budowy systemu zapewniającego użytkownikowi dostęp do jak największej liczby usług za pośrednictwem jednego kabla oraz jednego złącza. W systemie LANscape wykorzystuje się głównie kable miedziane klasy UD, D, E i F, a także okablowanie światłowodowe (FutureLink). LANscape zapewnia transmisję danych i głosu z szybkością dochodzącą do 600 Mb/s w pasmie do 1200 MHz. Produkt Siemensa pozwala tworzyć systemy przeznaczone do budowy wewnętrznych sieci teleinformatycznych i telekomunikacyjnych.

Złącza kategorii "7" w systemach okablowania

Większość nowo opracowywanych interfejsów dla kategorii "7" to tzw. interfejsy czterokanałowe. Są one najbardziej odpowiednie dla kabli o konstrukcji PiMF, które zostaną zastosowane do obsługi najnowszych aplikacji. Ale decyzja o wyborze złącza jeszcze nie zapadła. Dlatego zainstalowanie okablowania opartego na dostępnym na rynku interfejsie niesie ze sobą ryzyko, że po pewnym czasie stanie się niezgodne z przygotowywanym teraz standardem. W skrajnym przypadku może to doprowadzić do powtórnej instalacji całego systemu. Takiego zagrożenia nie stwarza modularny system ACO, który pozwala na dowolny wybór interfejsu dzięki użyciu odpowiedniej wkładki. Nawet w najgorszym przypadku, gdy obecnie dyskutowany interfejs nie zostanie w końcu zatwierdzony, użytkownik z łatwością będzie mógł go zmienić przez prostą zamianę na wkładkę z obowiązującym interfejsem.

System ACO ma kilka wkładek, w tym wkładkę TV. Zapewnia ona transmisję sygnałów z kamer i odtwarzaczy wideo, jak również TV analogowej i sygnałów radiowych w pasmie do 862 MHz. Dla przekazów satelitarnych i technologii CATV standardowym interfejsem jest złącze typu F. Obecnie trwają prace mające na celu wprowadzenie nowego interfejsu do systemów okablowania strukturalnego dla aplikacji multimedialnych. Przykładem takiego interfejsu może być wspomniany wcześniej czterokanałowy ekranowany interfejs zaprojektowany specjalnie dla różnorodnych aplikacji multimedialnych. Firma AMP przewiduje, że odegra on dużą rolę w przyszłości nie tylko w zastosowaniu komercyjnym, ale również w sieciach domowych.

PANVIEW firmy Panduit

Systemy okablowania strukturalnego

Systemy okablowania strukturalnego

Ciekawą nowość oferuje Panduit. System PANVIEW to kombinacja oprogramowania, skanera sieciowego oraz specjalnych paneli krosowych, umożliwiających zbieranie informacji o połączeniach w warstwie fizycznej realizowanych w czasie rzeczywistym. System ten opiera się na platformach typu Client/Server SQL. Baza danych zawiera informacje o wszystkich elementach i połączeniach w warstwie fizycznej. System PANVIEW okresowo sprawdza i identyfikuje MAC oraz adresy IP stacji roboczych.

Podsumowanie

Zaprezentowane przykłady pokazują, że systemy kablowe ewoluują wraz z całym rynkiem i że nieprędko znajdą sukcesora w postaci sieci bezprzewodowych. Ale wiele też wskazuje na to, że sieci bezprzewodowe w końcu uporają się ze swoimi obecnymi kłopotami. Teraz i w najbliższej przyszłości sieci obydwu rodzajów będą, a nawet muszą współistnieć.


TOP 200