Systemy mainframe obchodzą 50-te urodziny

Specjaliści IT są zgodni co do tego, że protoplastami dzisiejszych serwerów klasy “enterprise” i centrów danych są systemy obliczeniowe typu mainframe. A pierwszy taki system pojawił się na rynku równo 50 lat temu, nosił nazwę System/360 i był dziełem inżynierów pracujących w firmie IBM.

Tak naprawdę to idea takich systemów i ich architektura zrodziła się nieco wcześniej, bo w 1961 roku. Właśnie wtedy grupa inżynierów pracujących w IBM zaczęła się zastanawiać, co firma powinna produkować w najbliższej przyszłości. I tak po wielu dyskusjach i sporach powstał pomysł zbudowania systemu obliczeniowego opartego na architekturze mainframe. Po latach okazało się, że to była architektura, która wyznaczyła kierunki rozwoju systemów IT na całe następne dziesięciolecia.

A trzeba powiedzieć, że IBM w tym czasie miał pewne kłopoty wynikające z faktu, że produkował wiele różnych systemów obliczeniowych, które sprzedawały się co prawda dobrze, ale były oparte na różnych architekturach, nie zawsze ze sobą kompatybilnych. Dlatego wsparcie techniczne tych komputerów i ich rozwijanie przysparzało firmie kłopotów zarówno technicznych jak i logistycznych. Właśnie dlatego firma zaczęła zastanawiać, czy nie powinna opracować nowej strategii działania i postawić na zupełnie nowe rozwiązanie. I tak po trzech latach – dokładnie 7-go kwietnia 1964 roku – światło dzienne ujrzał pierwszy komputer oparty na nowej architekturze - System/360.

Zobacz również:

  • Data center jako źródło ogrzewania dla domów
  • Co porażka projektu TradeLens oznacza dla komercyjnych zastosowań blockchain
Systemy mainframe obchodzą 50-te urodziny

IBM System/360

System spotkał się od razu z bardzo przychylnym przyjęciem – zarówno ze strony znawców technologii IT, jak i klientów. Przedsiębiorstwa od razu zorientowały się, że mają do czynienia z zupełnie nową jakością, dzięki której mogą bardzo efektywnie i elastycznie rozwijać swoją biznesową działalność. Dość powiedzieć, że przychody firmy IBM gwałtownie wzrosły i wyniosły w 1971 r. 8,3 mld USD. Dla porównania, w 1965 - a więc wtedy gdy systemy mainframe zaczęły dopiero robić karierę – przychody firmy były ponad dwa razy mniejsze i wynosiły 3,6 mld USD. Inni producenci komputerów wyczuli koniunkturę i postawili również na systemy obliczeniowe typu mainframe. Jednak przez lata siedemdziesiąte ponad 70% systemów tego typu schodziło z taśm produkcyjnych IBM, a przez następne lata generowały ponad połowę jej przychodów.

Komputery System/360 zapoczątkowały w historii rozwoju systemów IT nową, rewolucyjną epokę. Dzisiaj, po 50 latach trudno to zrozumieć, ale wtedy systemy mainframe było nowatorskim rozwiązaniem. Mało kto pamięta, ale pół wieku temu producenci systemów obliczeniowych klasy “enterprise” budowali je od podstaw zgodnie z indywidualnymi zamówieniami. W warstwie sprzętowej, zależnie od producenta były one oparte na różnych, najczęściej niekompatybilnych elementach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200