Sybase motorem rozwoju SAP

W gronie potencjalnych partnerów wymieniane są m.in. HP i IBM. Przedstawiciele SAP nie ukrywają, że będzie to współpraca wymierzona w Oracle. Model współpracy z producentami sprzętu ma być odmienny od tego zastosowanego przez amerykańskiego konkurenta przy pracach nad rozwiązaniami linii Exadata. Zapowiedź inwestycji SAP w rozwój technologii bazodanowych nie powinna dziwić zwłaszcza, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że wiele instalacji SAP wykorzystuje bazy Oracle.

Jeśli zaś chodzi o oprogramowanie warstwy pośredniej to rozwiązania Sybase zostaną najpewniej wykorzystane do rozbudowania możliwości oprogramowania SAP NetWeaver. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że zdaniem analityków, system ten przegrywa w konkurencji z innymi aplikacjami middleware. "Platforma ta miała być bezpośrednim konkurentem dla rozwiązań middleware oferowanych przez rywali takich jak Oracle czy IBM. Dziś wizja takiej bezpośredniej konkurencji jest raczej mglista" - twierdzi John Rymer, analityk Forrester Research. Dzięki przejęciu firmy Sybase SAP przynajmniej w części będzie w stanie nadrobić zaległości wobec największych konkurentów w tym segmencie.

Fuzja w wymiarze lokalnym

Kierownictwo SAP zapowiada dalszy rozwój oferty Sybase i zwiększenie nakładów na prace rozwojowe. Planowana jest m.in. częściowa integracja sieci partnerów obu firm. Można to uznać za kontynuację dotychczasowej współpracy firm, także w Polsce. "Zacieśnienie współpracy SAP-Sybase było szczególnie widoczne od roku 2009, kiedy obie firmy podpisały umowę o współpracy w obszarze rozwiązań mobilnych dla SAP Business Suite. W zeszłym kwartale powstały nowe produkty takie jak Sybase Mobile Sales for SAP CRM i Sybase MobileWorkflow for SAP Business Suite. Informacje o samej fuzji były objęte ścisłą tajemnicą" - mówi Joanna Małaśnicka, dyrektor marketingu Sybase Polska. Według niej, w Polsce prowadzona na różnych szczeblach współpraca obu firm dotyczyła głównie projektów z obszaru Business Intelligence, technologii mobilnych oraz uruchamiania aplikacji SAP na różnych urządzeniach przenośnych.

Więcej o aplikacjach biznesowych na ERPStandard.pl - go.computerworld.pl/1f55c.

SAP w formie usługi

SAP Business ByDesign - kolejna platforma biznesowa niemieckiego koncernu przeznaczona dla firm średniej wielkości - będzie pierwszym w pełni zintegrowanym produktem SAP oferowanym w formie usługi. Funkcjonalność pakietu ma obejmować najważniejsze procesy biznesowe i charakteryzować się dużą elastycznością. Rozwojem wyspecjalizowanych funkcji zająć się mają partnerzy SAP. Przedstawiciele firmy zapowiadają, że "oprogramowanie to zmieni zasady prowadzenia działalności biznesowej z wykorzystaniem oprogramowania biznesowego w modelu on demand". Z SAP Business ByDesign korzysta już pierwsza setka klientów. W Polsce pakiet ten będzie dostępny prawdopodobnie na początku 2011 r.


TOP 200