Sybase motorem rozwoju SAP

Transakcja przejęcia Sybase przez SAP to część strategicznej układanki, która ma spowodować, że w 2014 r. z oprogramowania niemieckiego koncernu korzystać będzie 1 mld użytkowników. Dziś jest to ok. 12 milionów...

1,2 mld USD

dodatkowych wpływów rocznie przyniesie niemieckiemu koncernowi przejęcie firmy Sybase. To ok. 8% wpływów SAP za rok 2009.

SAP zapłaci za Sybase 5,8 mld USD. To o 44% więcej niż średnia rynkowa wartość spółki za ostatnie trzy miesiące. Tak duża premia dla udziałowców Sybase ma odstraszyć konkurentów. Z nieoficjalnych informacji wynika bowiem, że przejęciem Sybase zainteresowany były m.in. też HP. SAP tymczasem chce wykorzystać technologie Sybase do realizacji własnej strategii. Po zakończeniu fuzji Sybase będzie działał jako niezależna spółka, formalnie należąca do amerykańskiego oddziału SAP. Zakończenie transakcji planowane jest na trzeci kwartał br.

Przyspieszenie w innowacjach

Do tej pory SAP zarzucano zbyt powolne reagowanie na zmiany rynkowe i oczekiwania klientów. Zwiększenie innowacyjności i dynamiki koncernu oraz zacieśnienie współpracy z klientami to jedne z najważniejszych założeń nowej strategii SAP. Zakup amerykańskiej firmy ma pozwolić na przyspieszenie jej realizacji. Potencjalne korzyści wynikać mają m.in. z wzajemnego wykorzystania rozwiązań technologicznych. Jednym z trzech kluczowych punktów strategii rynkowej niemieckiego koncernu jest właśnie rozwój oferty mobilnych aplikacji biznesowych. Niemiecki gigant zamierza bowiem przenieść na terminale mobilne wszystkie najważniejsze funkcjonalności własnego oprogramowania. "Rozwiązania mobilne pozwalają integrować informacje i procesy w czasie rzeczywistym. Wprost odpowiadają na potrzeby biznesu, który musi być coraz bardziej mobilny" - podkreśla Bill McDermott, od lutego br. jeden z dwóch wicedyrektorów generalnych SAP.

Poza rozwiązaniami mobilnymi, synergie technologiczne mają dotyczyć oprogramowania bazodanowego i analitycznego oraz systemów middleware. Z deklaracji przedstawicieli kierownictwa SAP wynika m.in., że niemiecki gigant zamierza wykorzystać we własnych rozwiązaniach serwer analityczny IQ, technologię Vertical Partitioning i mechanizmy Sybase związane z zarządzaniem kolumnowymi bazami danych. Dzięki zastosowaniu bazodanowych rozwiązań technologicznych możliwe ma być m.in. zwiększenie wydajności hurtowni danych i skrócenie czasu potrzebnego na prowadzenie analiz.

Analityczna pamięć podręczna

Szczególną uwagą władz SAP cieszyć będą się rozwiązania oparte na technologii in-memory. "Wierzymy, że zmieni ona sposób, w jaki dane są przechwytywane, przechowywane i analizowane. Dzięki połączeniu możliwości technologicznych SAP i Sybase możliwe będzie tworzenie całkiem nowych aplikacji. Pojawią się też nowe możliwości symulacyjne i prognostyczne" - podkreśla Jim Hagemann Snabe, drugi CEO SAP. SAP chce również angażować się w tworzenie sprzętowych rozwiązań optymalizowanych pod kątem wykorzystania technologii baz danych in-memory.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200