Sun ostrzega przed błędem bezpieczeństwa w Javie

Błąd może dotyczyć także technologii innych producentów, bazujących na licencji Javy. Tymczasem firma zapowiedziała tworzenie nowych produktów dla sieci bezprzewodowych następnej generacji i usprawnienie jej systemu Solaris.

Sun Microsystems poinformował o odkryciu błędów w komponentach Javy, które obniżają poziom bezpieczeństwa serwerów z działającymi na nich aplikacjami napisanymi w tym języku.

Problem dotyczy różnych odmian wersji 1.1 oraz 1.2 Java Runtime Environment dla systemów Linux, Windows i Solaris. Z informacji producenta wynika, że problem ten nie dotyczy jednak przeglądarek Internet Explorer i Netscape Navigator. Wykorzystanie luki jest możliwe jedynie w przypadku, gdy komputer zgodzi się wykonać przynajmniej jedno polecenie Javy. Dopóki nie będzie ustawione domyślnie zezwolenie na wykonywanie takich operacji, dopóty prawdopodobieństwo wykorzystania tego błędu do ataku jest - zdaniem przedstawicieli Suna - stosunkowo małe.

Zobacz również:

  • Java po raz pierwszy od dwóch dekad nie znalazła się w pierwszej trójce indeksu Tiobe
  • AWS stawia na rozwiązania wykorzystujące język naturalny

Nie wiadomo również czy błąd w rozwiązaniach Suna może dotyczyć także technologii opartych na Javie, dostarczanych przez innych producentów. Aby wykluczyć taką ewentualność, firma zawiadomiła już swoich licencjobiorców i przygotowała specjalną poprawkę. Błąd został już usunięty z nowej Java 2 Platform, może jednak dotyczyć pewnych edycji Java Development Kit w wersji 1.1.6 i 1.1.7B. Aby uniknąć zagrożenia, Sun zaleca aktualizację Java Runtime Environment i Java Developer Kit do najnowszych wersji.

<B>W stronę bezprzewodowego Internetu</B>

Tymczasem podczas odbywającej się we Francji konferencji 3GSM World Congress, Sun poinformował o podpisaniu porozumienia z firmą OpenWave Systems. W jej ramach firmy będą współpracować nad rozwojem i wprowadzaniem na rynek bezprzewodowych produktów internetowych. Szczegółów finansowych porozumienia nie ujawniono.

Jednym z elementów współpracy będzie licencjonowanie przez OpenWave technologii Java 2 Platform Micro Edition, która zostanie zintegrowana z jej przeglądarką Mobile Browser. OpenWave zamierza również wprowadzić do linii produktów OpenWave Email Web standard Java 2 Enterprise Edition. W przyszłości obie firmy zamierzają prowadzić testy swoich produktów w celu zapewnienia ich pełnej współpracy. Pod kątem zgodności z infrastrukturą i aplikacjami OpenWave dla nowej generacji bezprzewodowych sieci transmisji danych zostaną sprawdzone m.in. takie rozwiązania Suna, jak serwery Enterprise, matryce Sun StorEdge T3, oprogramowanie Sun Cluster 3.0 i Solaris 8 Operating Environment.

"Bezprzewodowy Internet wymaga stworzenia nowych rozwiązań bazujących na standardach i systemów operacyjnych w pełni zintegrowanych z siecią. Współpraca nasza ma zapewnić operatorom usług bezprzewodowych możliwość sprostania rosnącemu zapotrzebowaniu i umożliwić im szybkie wprowadzanie na rynek nowoczesnych i niezawodnych usług bezprzewodowych" - powiedział Don Listwin, prezes i dyrektor wykonawczy OpenWave Systems.

<B>Sprawniejszy Solaris</B>

Przedstawiciele Suna zapowiedzieli w tym tygodniu także aktualizację systemu operacyjnego Solaris, która ma znacznie poprawić jego wydajność sieciową.

Oprogramowanie Solaris 8 1/01 EO wyposażono w funkcje, które zdaniem przedstawicieli firmy mają poprawić wydajność i skalowalność firmowych sieci o ok. 10%. Zmieniono m.in. Unix File System, dzięki czemu bazy danych będą mogły funkcjonować z dwukrotnie większą wydajnością. Usprawniono także funkcje zarządzania pamięcią, zwiększając wydajność systemu o 10% przy jednoczesnej możliwości rekonfiguracji systemu w czasie jego pracy. Uaktualnienie Solaris 8 1/01 może być zastosowane do systemów wykorzystujących maksymalnie 8 procesorów. Jego cena wynosi ok. 75 USD.

<B>Przewidywania finansowe</B>

Tymczasem przedstawiciele zarządu firmy szacują, że w kończącym się 31 marca III kwartale roku finansowego 2001 przychody Suna będą o ok. 10-13% wyższe niż przed rokiem i osiągną wartość 4,4- 4,53 mld USD. Będzie to wynik znacznie poniżej wcześniejszych oczekiwań analityków, którzy przewidywali, że sprzedaż firmy osiągnie poziom 5,25 mld USD. Ed Zander, prezes firmy jako główny powód rewizji prognoz podał spowolnienie gospodarki USA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200