Stephen Hawking: sztuczna inteligencja doprowadzi do upadku ludzkości

Znany fizyk, kosmolog i publicysta Stephen Hawking, jedna z najważniejszych postaci współczesnej nauki, ostrzega przed rozwojem sztucznej inteligencji w wywiadzie udzielonym stacji BBC. Podobnie jak jeszcze niedawno Elon Musk, Hawking uważa, że „pełne wykorzystanie potencjału, jaki niesienie ze sobą sztuczna inteligencja”, może oznaczać koniec ludzkości”.

Zdaniem Hawkinga, obecny poziom rozwoju sztucznej inteligencji nie stanowi, co prawda, żadnego zagrożenia, ale przyszłość tej technologii budzi poważne obawy. Szczególnie niepokojące są dążenia naukowców do stworzenia technologii znacznie przewyższających ludzkie możliwości, zarówno pod względem poziomu inteligencji, jak i siły fizycznej.

- Mówiąc wprost, istnieje niebezpieczeństwo, że stworzone przez człowieka technologie „wezmą sprawy w swoje ręce”. Pamiętajmy, że mają one zdolność samodzielnego przeprojektowywania się w coraz szybszym tempie. Ludzie natomiast są ograniczeni w swoim rozwoju, bo tempo ewolucji biologicznej jest dużo wolniejsze. Może zdarzyć się, że człowiek nie będzie w stanie rywalizować z maszyną i zostanie przez nią zastąpiony – wyjaśnia Stephen Hawking.

Zobacz również:

  • Microsoft zaprezentuje najnowsze osiągnięcia AI na konferencji Nvidia GTC
  • ONZ rekrutuje roboty, aby osiągnąć globalne cele rozwoju

Wnioski płynące z rozmowy z Hawkingiem przypominają niedawne, kontrowersyjne wypowiedzi Elona Muska – magnata branży technologicznej, który pod koniec października ostrzegał przez zagrożeniami wynikającymi z badań nad sztuczną inteligencją.

- Musimy niezwykle ostrożnie podchodzić do kwestii sztucznej inteligencji. Moim zdaniem, to jedno z nadchodzących zagrożeń dla istnienia gatunku ludzkiego. Zabawy z tą technologią to jak igraszki z diabłem. Problem polega na tym, że akurat tego demona nie da się powstrzymać pentagramem i wodą święconą w dłoni – twierdził Elon Musk.

Jego zdaniem, sztuczna inteligencja „niesie ze sobą potencjalnie większe zagrożenie niż broń nuklearna”, dlatego wymaga stałego nadzoru na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Wypowiedzi Elona Muska wywołały w branży technologicznej dyskusję o przyszłości sztucznej inteligencji, który dziś znajduje się raczej na poziomie robotów–odkurzaczy niż robotów–terminatorów zabijających ludzi i przejmujących władzę nad światem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200