Starling Bank najnowszym jednorożcem fintechowym w Wielkiej Brytanii

To wielki kamień milowy dla londyńskiego startupu, ale też sygnał dla rynku, że fintechy to przyszłościowa branża. I powód, że warto śledzić nasz rodzimy startup Vodeno.

Fintech / Fot. Austin Distel, Unsplash.com

Fintech / Fot. Austin Distel, Unsplash.com

Londyński startup Starling Bank stał się dziesiątą firmą z branży fintech (finanse i technologie) w Wielkiej Brytanii, która przekroczyła wycenę 1 mld dol. Startup pozyskał niedawno kolejne środki finansowe (272 mln funtów) na dalszy rozwój, co podniosło jego wycenę do 1,1 mld funtów (1,5 mld dol.).

Według firmy analitycznej CB Insights, Wielka Brytania ma obecnie 10 jednorożców fintech, w tym Monzo, Revolut, Wise (formalnie TransferWise) oraz lokalnego dostawcę systemów płatności PPRO. Dla wyjaśnienia, jednorożcem (unicorn) nazywamy startup, którego wycena wynosi ponad 1 mld dol.

Zobacz również:

Zobacz: DevOps – a co to takiego?

Starling Bank stawia na bankowość cyfrową. Jak przekonuje Anne Boden, dyr. generalna firmy, klienci oczekują dziś bardziej sprawiedliwej, mądrzejszej i ludzkiej alternatywy dla banków i to właśnie dostarcza im Starlink. Firma oferuje m.in. konto bankowe bez żadnych opłat za prowadzenie (zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i firm), nowoczesną aplikację do zarządzania swoimi finansami i szereg funkcji dodatkowych, np. możliwość udostępniania innym użytkownikom "karty wirtualnej", którą mogą oni płacić za usługi i produkty. Udziela też pożyczek.

Wiadomość o sukcesie Starlink to dobry powód, aby przypomnieć, że w Polsce rozwijany jest podobny startup, który uzyskuje coraz lepsze rezultaty - i jest to nasza, rodzima szansa na jednorożca. Mowa o firmie Vodeno, która ma niespełna 3 lata, a już zatrudnia ponad 200 doświadczonych specjalistów.

Sprawdź: Mapy Google

Startup Vodeno ma pełny wachlarz rozwiązań - od kredytów i depozytów, po płatności międzynarodowe i rachunki. Jak przekonuje, dziś każda firma może stać się bankiem i świadczyć usługi bankowe. Vodeno zapewnia wszystkie potrzebne rozwiązania - możemy posługiwać się własnymi produktami finansowymi, a przy tym nie prowadzić banku czy nawet firmy z segmentu finansowego.

Vodeno nie jest bezpośrednią konkurencją Starlinka, niemniej warto zauważyć, że fintechy to obecnie jedne z najlepiej rozwijających się startupów. Przedsiębiorcy, którzy myślą nad łączeniem umiejętności i wiedzy IT z biznesem, zdecydowanie powinni zainteresować się tym sektorem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200