Starcie gigantów

Analityka i eksploracja danych. Serwer bazy danych Oracle9i zawiera Advanced Analytical Services - dwa zintegrowane produkty do tworzenia i dostarczania informacji zarządczej: OLAP i narzędzie do eksploracji danych (data mining). Motor analityczny OLAP wykorzystuje technologię Oracle Express Server 6.3 i nowe funkcje analityczne SQL. Funkcje eksploracji danych, oparte na technologii zaczerpniętej z programu Darwin (kupionego przez Oracle od firmy Cray Research), służą do prognozowania i personalizacji przekazu w sieci Web. Usługi AAS będą dostępne na wszystkich platformach, na których działa Oracle9i.

Polepszona skalowalność bazy. Technologia Oracle9i Real Application Cluster do obsługi klastrów jest oparta na technice Cache Fusion - koordynacji danych między buforami pamięciowymi bazy we wszystkich węzłach klastra, zapewniającej spójność danych podczas wszystkich operacji na bazie.

Węzły klastra Real Application Cluster mają dostęp do wszystkich danych w zestawie dyskowym, co upraszcza automatyczne przejmowanie obciążenia w razie awarii prawie dowolnej liczby węzłów. Klaster prezentuje jednolity obraz bazy na wszystkich węzłach, a baza nie wymaga ręcznego partycjonowania danych na poszczególnych węzłach i dyskach. Oracle zapewnia, że dodanie nowego węzła do klastra odbywa się prawie automatycznie.

Web. Istotną cechą baz Oracle (poczynając od Oracle8i) jest możliwość osadzania części lub całości aplikacji w serwerze aplikacyjnym OAS9i albo w motorze bazy danych, co zapewnia elastyczność, niezbędną dla aplikacji internetowych.

Sfederowany IBM

Mocna pozycja bazy IBM DB2 wynika przede wszystkim z tego, że jest stosowana na prawie wszystkich działających mainframe'ach. Przedstawiciele IBM twierdzą nawet, że ponad 70% danych korporacyjnych jest zarządzanych przez DB2. W związku z tym IBM największą wagę przykłada do możliwo-ści wykorzystania danych w systemach heterogenicznych przez promowanie rozwiązań do obsługi baz sfederowanych, optymalizacji rozproszonych zapytań do wielu baz oraz integracji danych za pośrednictwem oprogramowania warstwy pośredniej.

Możliwość doskonałej integracji DB2 7.2 z własnymi rozwiązaniami sprzętowymi AS/400 i S/390 spowodowała, że baza na tych komputerach różni się od bazy dla Windows, OS/2, Unixa czy Linuxa. Przenoszenie danych i aplikacji między różnymi platformami wymaga sporego wysiłku. IBM powoli ujednolica bazę na różnych platformach, ale niektóre rozwiązania (np. wektorowe indeksy na AS/400) nie są dostępne dla wszystkich systemów - różnice te zapewne jeszcze długo będą istniały.

Z punktu widzenia administratora i użytkownika baz, różnice między wersjami nie są tak duże, a dostępne narzędzia pozwalają administrować różnymi bazami DB2 z jednej konsoli.

Skalowalność. IBM koncentruje wysiłek na obsłudze architektury klastrów sprzętowych, w których nie występuje ścisłe sprzężenie między węzłami (share nothing). Poszczególne węzły realizują operacje poszukiwania w bazie, a wyniki są łączone przez węzeł koordynujący ich pracę lub aplikację. Oznacza to, że administrator bazy musi decydować, w jaki sposób będą dzielone dane na poszczególnych węzłach klastra, a operacja reorganizacji bazy w razie awarii jednego z węzłów lub dodania kolejnego jest pracochłonna i kosztowna. IBM zapewnia jednak, że może się ona odbywać bez przerywania działania aplikacji. Architektura klastrów share nothing wymaga specjalnego sposobu pisania aplikacji - nie da się jej przenieść bezpośrednio z rozwiązań tradycyjnych.

Analityka, eksploracja i hurtownie danych. IBM zintegrował z DB2 serwer wielowymiarowej bazy danych Hyperion Essbase oraz analityczne rozszerzenia SQL. Wbudowany moduł eksploracji Intelligent Miner Scoring służy do analizy działania witryn internetowych.

Do obsługi hurtowni danych DB2 oferuje opcję definiowania automatycznych tabel agregacji, zapełnianych na bieżąco przez serwer bazy w trakcie ładowania hurtowni lub w miarę potrzeby pod- czas pracy.

Bazy sfederowane. IBM oferuje dostęp do rozproszonych baz danych DB2 na wszystkich platformach, a ostat- nio również dostęp do baz Oracle'a za pośrednictwem pakietu programów DiscoveryLink, korzystających z technologii przeszukiwania federacyjnego Garlic. Jednym z modułów pakietu DiscoveryLink jest DB2 Life Sciences Data Connect, służący naukowcom do sfederowania baz danych genów i reakcji chemicznych o zupełnie odmiennych strukturach.

Integracja danych. Polepszono dostęp do nierelacyjnych źródeł danych, w szczególności pobierania danych z kolejek programów do komunikacji asynchronicznej MQSeries i przenoszenia ich bezpośrednio do tabel bazy. Moduł OLE DB Assist tworzy tabele pobierając dane z Microsoft SQL Server.

Web. DB2 v. 7.2 ma wbudowaną obsługę całości bazy w pamięci, co przyśpiesza operacje na danych i ma istotne znaczenie przy używaniu bazy do wspomagania pracy witryny Web. Dobra integracja z serwerem aplikacyjnym WebSphere ułatwia tworzenie i osadzanie aplikacji internetowych.


TOP 200