Starcie gigantów

Bazy danych Oracle i IBM to produkty typu ''wszystko w jednym''. Nowe wersje obu zostaną wprowadzone na rynek w tym miesiącu.

Bazy danych Oracle i IBM to produkty typu ''wszystko w jednym''. Nowe wersje obu zostaną wprowadzone na rynek w tym miesiącu.

IBM, Microsoft i Oracle - na te trzy firmy przypada obecnie gros światowego rynku baz danych. Microsoft koncentruje się tylko na jednej platformie systemowej, toteż największa rywalizacja toczy się między dwoma pozostałymi producentami. Prawdopodobnie to nie przypadek sprawił, że IBM i Oracle w odstępie zaledwie kilku dni demonstrują nowe wersje swoich baz danych. Na 8 czerwca br. zapowiedziano premierę IBM DB2 UDB v. 7.2, a 14 czerwca do sprzedaży trafi baza Oracle9i. Niech nikogo nie zmyli niewielka zmiana numeracji nowej wersji IBM - z 7.1 na 7.2. W rzeczywistości jest to znacznie zmodernizowana baza, zawierająca wiele rozwiązań zaczerpniętych z innych produktów IBM. Z kolei liczne rozwiązania, które znajdą się w Oracle9i, pojawiły się już częściowo w kolejnych edycjach poprzedniej bazy Oracle8i i w serwerze aplikacyjnym OAS 8i.

Centralizacja wokół Oracle'a

Większość usprawnień w Oracle9i dotyczy tych dziedzin, które są związane z obsługą aplikacji dla e-biznesu: poprawy wydajności, tworzenia aplikacji w Javie i PL/SQL, obsługi dokumentów XML, ułatwień w administrowaniu (automatyczne strojenie i przydzielanie przestrzeni dyskowej), usprawnienia obsługi hurtowni danych (administrator może zawiesić realizacje rozbudowanego zapytania SQL i wznowić ją później) oraz obsługi internetowego systemu plików iFS. Przedstawiciele Oracle'a najchętniej podkreślają no- we osiągnięcia w dziedzinie dostępnoś-ci danych, bezpieczeństwa i skalowalności.

Dostępność danych. Do znanej już opcji DataGuard - polegającej na używaniu dodatkowego serwera bazy w trybie pracy standby (kopii głównej bazy danych), do którego przenoszone są wszystkie zmiany w bazie głównej - dodano możliwość tworzenia logicznego serwera standby. Przetwarza on zawartość pliku dziennika transakcyjnego (redo) na polecenia SQL, które są aplikowane w fizycznym serwerze standby. Zapewnia to wysoki poziom dostępności danych, a jednocześnie pozwala na używanie fizycznego serwera standby np. do prac analitycznych lub raportowania.

Reorganizacja na bieżąco. Zmiana nazw kolumn w tabeli lub typu pola, dodanie nowych kolumn, łączenie kolumn lub zmiana ich rozmiaru wymaga na ogół zatrzymania pracy bazy. W Oracle9i operacja tworzenia nowej tabeli z istniejącej tabeli w wyniku operacji SELECT może odbywać się na bieżąco. Po utworzeniu nowej tabeli z pożądanymi zmianami, są wprowadzane do niej te operacje na tabeli-matce, które były wykonywane w czasie tworzenia nowej tabeli. Po utworzeniu indeksów nowa tabela zastępuje starą.

Wielowersyjność bazy. Poprawienie błędu klienta aplikacji wymaga sprawdzenia wyniku ostatnich operacji i powrotu bazy do poprzedniego stanu. Funkcja Flashback Query pozwala zadawać zapytania do bazy sprzed dowolnego momentu, określonego przez użytkownika. Użytkownik określa, jakie dane i w jakiej chwili chce zobaczyć, a następnie może zastosować dowolne operacje SQL do bazy w takim stanie. Serwer bazy analizuje pliki dziennika bazy i przywraca stan rekordów, o które pyta użytkownik, aż do żądanej chwili w przeszłości.

Bezpieczeństwo. Aplikacja może wymusić dostęp do danych tylko poprzez pośrednią warstwę oprogramowania, w której można umieścić różne systemy logowania, szyfrowania, usług katalogowych, sprawdzania certyfikatów X.509, uniemożliwiając tym samym "podglądanie" danych przez osoby nieupoważnione (np. administratora systemu).

Dla dostawców aplikacji (application hosting) wprowadzono pojęcie wirtualnej prywatnej bazy danych, w której do każdego rekordu bazy dodaje się etykietę, określającą, kto i na jakich prawach może z niego korzystać.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200