Stallman oskarża twórców Ubuntu o szpiegowanie użytkowników

Richard Stallman (RMS) - niestrudzony promotor wolnego oprogramowania oraz założyciel projektu GNU - ostro skrytykował twórców Ubuntu, zarzucając im wprowadzenie w najnowszej wersji systemu mechanizmów szpiegujących użytkowników.

Stallmana rozsierdziło umieszczenie w systemie funkcji wyszukiwania powiązanej z zasobami sklepu internetowego Amazon.com (jest ona domyślnie włączona w najnowszej wersji Ubuntu, aczkolwiek użytkownik może ją wyłączyć). Dzięki niej po wpisaniu frazy do wyszukiwarki w oddzielnym panelu - obok standardowych wyników wyszukiwania - prezentowane są informacje o produktach dostępnych w katalogu Amazon.com (zgodnych z wpisaną frazą).

RMS poświęcił temu problemowi obszerny wpis opublikowany na stronie Free Software Foundation - zarzuca on firmie Canonical, że funkcja ta służy do szpiegowania użytkowników. "Autorzy Ubuntu twierdzą, że nie przekazują Amazonowi informacji o tym, kto czego szukał - ale to nic nie zmienia, bo sam fakt, że takie dane zbiera Canonical, jest naganny" - tłumaczy Stallman.

Zobacz również:

  • Użytkownicy Ubuntu 23.10 wezwani do aktualizacji systemu

Twórca Canonical, Mark Shuttleworth, zdążył już zdecydowanie odpowiedzieć na zarzuty guru ruchu open-source - jego zdaniem wprowadzenie nowej funkcji do Ubuntu nie stanowi żadnego zagrożenia dla prywatności użytkowników, zaś wypowiedzi Stallmana to klasyczny FUD. RMS jednak nie odpuszcza - zaapelował do liderów opinii społeczności wolnego oprogramowania, by odradzali użytkownikom korzystanie z nowej wersji Ubuntu i by nie dali się zwieść tłumaczeniom, że problemu nie ma, bo kontrowersyjną funkcję da się wyłączyć.

"Nawet gdyby była ona domyślnie wyłączona, to wciąż byłaby niebezpieczna - bo użytkownik mógłby z jakiegoś powodu raz zgodzić się na jej włączenie, a potem nieświadomie pozostać przy statusie "włączona". Przez wzgląd na prywatność użytkownika takie narzędzia powinny działać inaczej - najlepiej, by miał on za każdym razem do wyboru, czy chce z niej skorzystać, czy nie" - wyjaśnia RMS.

Warto odnotować, że Stallman nie od dziś ma na pieńku z autorami Ubuntu - jego fundacja od dawna odradzała użytkownikom korzystanie z tego systemu (ponieważ jego zdaniem produkt Canonical nie spełnia wymogów stawianych "wolnemu oprogramowaniu"). Teraz konflikt zdecydowanie się zaostrza - do tego stopnia, że RMS wprost nazwał wyszukiwarkę powiązaną z Amazon "szkodliwą funkcją".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200