Specjaliści przewidują szybki rozwój platformy iPaaS i narzędzi programistycznych low code

Firma analityczna Gartner twierdzi, że w tym roku będziemy świadkami dynamicznego rozwoju dwóch platform deweloperskich: platformy iPaaS i platformy pozwalającej budować aplikacje z użyciem metody low code. Pierwsza oferuje możliwość udostępniania w chmurze rozwiązań pozwalających integrować aplikacje, a druga budować aplikację bez konieczności znajomości jakiegokolwiek języka programowania.

Grafika: Infoworld

Obie te platformy odnotują według Gartnera w tym roku dwucyfrowy wzrost przychodów, a technologie deweloperskie oparte na chmurze wejdą już na dobre do powszechnego użytku. Globalne wydatki użytkowników na rozwiązania iPaaS mają wynieść w tym roku 5,6 mld USD, czyli w porównaniu z poprzednim rokiem będą większe o 18,5%. Gartner przewiduje przy tym, że wszystkie wydatki na usługi chmury publicznej wyniosą w tym roku 498 mld USD, co oznacza porównując rok do roku wzrost o wzrost o 21%.

Jeśli chodzi o platformę low code, to według Gartnera dojrzała ona już do tego, aby wejść do głównego nurtu deweloperskiego. Ocenia się, że po tę metodę programowania sięga obecnie już ponad połowa deweloperów. Raport Gartnera stwierdza, że platforma ta przyczynia się walnie do rozwoju hiperautomatyzacji, ponieważ narzędzia programistyczne low code pozwalają przyspieszyć ten proces i zdynamizować go.

Zobacz również:

  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów
  • Awans języka programowania Go

Wzrost wykorzystania platform o niskim kodzie można przypisać rosnącemu apetytowi przedsiębiorstw na technologie samoobsługowe i rosnącej dojrzałości platform o niskim kodzie Gartner zauważa, że hiperautomatyzacja obejmuje wiele technologii, które firmy mogą wykorzystać do szybkiego identyfikowania, weryfikowania i automatyzowania jak największej liczby procesów biznesowych i informatycznych.

Przychody ze sprzedaży platform low-code wyniosą w 2022 roku 7,4 mld USD, co oznacza wzrost o 28,4%. Gartner uważa jednocześnie, że do końca 2024 roku funkcjonalność hiperautomatyzacji będzie dominującym konkurencyjnym wyróżnikiem wśród narzędzi programistycznych bazujących na technice low code.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200