Smartfony w bliskim kontakcie

Prognozy analityków IMS Research wskazują, że już w przyszłym roku aż na dwóch trzecich z 821 mln sprzedanych smartfonów będzie widniał emblemat Bluetooth Smart Ready, mówiący o kompatybilności z energooszczędną technologią Bluetooth 4.0.

Pierwszym smartfonem z wbudowanym modułem czwartej wersji Bluetooth był iPhone 4S. Koncern Apple, ściśle współpracując z organizacją Bluetooth Special Interest Group, doprowadził do tego, że także inny produkt firmy - tablet iPad - został pierwszym tabletem wyposażonym w Bluetooth Smart.

Wi-Fi Direct, czyli prosto do celu

Bezpośrednie połączenia Wi-Fi (IEEE 802.11 a/b/g/n) pomiędzy urządzeniami, bez konieczności korzystania z punktu dostępowego lub routera, to główna zaleta technologii Wi-Fi Direct. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownicy mogą w szybki sposób zestawiać dowolne połączenia z komputerami, telefonami komórkowymi, drukarkami itp. Co ważne, do stworzenia sieci urządzeń wystarczy, aby tylko jedno z nich miało certyfikat Wi-Fi Alliance, potwierdzający jego zgodność z technologią Wi-Fi Direct.

Wi-Fi Direct może działać w typowych dla Wi-Fi pasmach: 2,4 GHz i 5 GHz. Zestawianie połączeń jest stosunkowo proste, ponieważ możliwe jest wykorzystanie znanego mechanizmu Wi-Fi Protected Setup (WPS). Nad odpowiednim zabezpieczeniem danych czuwa protokół WPA2-PSK.

Smartfony w bliskim kontakcie

Możliwe konfiguracje połączeń Wi-Fi Direct

Funkcjonalność Wi-Fi Direct jest zbliżona do tego, co oferuje Bluetooth. Przewagą tej technologii jest możliwość wykorzystania połączeń standardu 802.11n, oferujących przepływności rzędu kilkuset Mb/s (według danych Wi-Fi Alliance - do 250 Mb/s). Dodatkową zaletą jest większy zasięg, dochodzący do 200 metrów.

Ulepszone zarządzanie połączeniami i wysoki stopień bezpieczeństwa pozwala stosować Wi-Fi Direct także w środowisku korporacyjnym. Choć Wi-Fi Alliance od dwóch lat certyfikuje kolejne urządzenia przeznaczone zarówno do zastosowań domowych, jak i biznesowych, to ich łączna liczba nie jest zbyt wielka (kilkadziesiąt).

Jednak musi upłynąć trochę czasu, zanim Wi-Fi Direct stanie się popularnym wyposażeniem smartfonów. Jednym z pierwszym modeli, które zostały poddane certyfikacji był Samsung GT-I9000 (Galaxy S). Możliwości nowej technologii zostały pokazane na ubiegłorocznych targach elektroniki użytkowej (CES). LG zaprezentowało wtedy Wi-Fi Direct w smartfonie Optimus Black.

Nie tylko "duże" sieci

Rynek smartfonów związany jest przede wszystkim z rozwojem szybkich sieci komórkowych, przede wszystkim HSPA+ (High Speed Packet Access Evolved) i LTE (Long Term Evolution). Zapewnienie szerokiego, mobilnego pasma dla stale rosnącej i wymagającej grupy odbiorców staje się poważnym wyzwaniem dla operatorów.

Coraz lepsze możliwości techniczne technologii łączności bezprzewodowej krótkiego zasięgu (Bluetooth, Wi-Fi Direct) pozwalają wykorzystywać je do przesyłania dużych plików i materiałów multimedialnych. Warto przed wyborem konkretnego modelu smartfona zapoznać się z jego dodatkowymi funkcjami, szczególnie w dziedzinie komunikacji bezpośredniej.


TOP 200