Skype dla konserwatystów

Wielki sukces Skype'a zwiększa jeszcze duża liczba dostępnych telefonów i innych akcesoriów, ułatwiających korzystanie z tej aplikacji. Przywiązanym do tradycyjnej telefonii pozwalają one przełamać psychologiczną barierę przed korzystaniem z rozwiązań VoIP. Ci, którzy podobnych oporów nie mają, mogą cieszyć się zdecydowanie większą wygodą. Przyjrzyjmy się dostępnym na polskim rynku telefonom do Skype'a.

Wielki sukces Skype'a zwiększa jeszcze duża liczba dostępnych telefonów i innych akcesoriów, ułatwiających korzystanie z tej aplikacji. Przywiązanym do tradycyjnej telefonii pozwalają one przełamać psychologiczną barierę przed korzystaniem z rozwiązań VoIP. Ci, którzy podobnych oporów nie mają, mogą cieszyć się zdecydowanie większą wygodą. Przyjrzyjmy się dostępnym na polskim rynku telefonom do Skype'a.

Obecnie w sprzedaży jest kilka modeli telefonów umożliwiających korzystanie z najpopularniejszej w tej chwili telefonii internetowej. Większość z nich to tania produkcja rodem z dalekiej Azji (widać to niestety w precyzji i jakości wykonania), ale swoje produkty zaprezentowali też tacy giganci, jak Siemens czy Linksys (oddział Cisco Systems). Trzeba jednak przyznać, że trudno wróżyć świetlaną przyszłość produktom tych największych - mimo że przyjemność korzystania z nich jest szczególnie duża (i jakość wykonania zdecydowanie wyższa), ich ceny zdecydowanie odstają od pozostałych telefonów. Temu, kto korzysta ze Skype'a, z reguły zależy na dużych oszczędnościach. Koszt rzędu 500 zł za sam telefon (a tyle kosztuje urządzenie Linksysa) może okazać się zbyt wysoki. I to nawet mimo dodatkowych usług (jak 120 darmowych minut w SkypeOut od Siemensa czy 60 od Linksysa).

Nie tylko do Skype'a

W systemie operacyjnym telefony do Skype'a funkcjonują jako 16-bitowa karta dźwiękowa, wraz z podłączonym do niej głośnikiem i mikrofonem. Po podłączeniu telefonu do komputera z reguły dezaktywowana jest działająca karta dźwiękowa, a jej funkcje przejmuje telefon (do podstawowej pracy nie potrzebuje jakichkolwiek sterowników w Windows 2000/XP). Podobnie klawiatura telefonu działa nie tylko w Skype, ale także pozostałych aplikacjach (z wyjątkiem telefonów Siemens i Linksys). Funkcjonalności te powodują, że opisywane telefony bez problemu współpracują nie tylko ze Skypem, ale także wieloma innymi komunikatorami głosowymi (m.in. MSN Messenger, ICQ, X-lite, DialPad, MediaRing, Net2Phone, X-PRO, eyeBeam).

Skype dla konserwatystów

Ocena telefonów umożliwiających korzystanie ze Skype'a

Jednak aby można było za pomocą telefonu sterować Skypem, konieczne jest zainstalowanie specjalnego oprogramowania (z reguły uniwersalnego dla różnych urządzeń tej samej firmy). Jego główną cechą jest możliwość aktywowania komunikatora z klawiatury telefonu i sterowania tym programem za pomocą kursorów i innych klawiszy. Po zainstalowaniu sterowników zawsze warto zajrzeć na stronę producenta, gdyż często zamieszczane tam są nowe wersje oprogramowania (z reguły dostosowane do nowych wersji komunikatorów). Większość producentów przygotowała swoje sterowniki głównie dla Skype'a, więc inne komunikatory należy obsługiwać za pomocą komputera, a telefon pełni w nich funkcję wyłącznie słuchawki i mikrofonu.

Świetny dźwięk, ale mała uniwersalność

W większości telefonów jakość dźwięku jest wyśmienita i nie można jej niczego zarzucić. Producenci coraz częściej stosują technologie eliminujące echo i separujące mikrofon od głośnika, dzięki czemu unika się nieprzyjemnych sprzężeń.

Trzeba jednak przyznać, że producentom trochę brakuje wyobraźni przy tworzeniu tego typu produktów, a ta powinna być głównym motorem napędowym nowych technologii. W większości urządzeń brakuje pewnych drobiazgów (jak np. podświetlenie wyświetlacza czy klawiatury), które znacznie ułatwiłyby korzystanie z telefonów. W telefonach przewodowych powinna być możliwość całkowitego odłączenia kabla od telefonu (aby nie załamywać go przy transporcie urządzenia) oraz podłączenia zestawu słuchawkowego (takie funkcje miały tylko dwa testowane przez nas modele). Warto by też pomyśleć o samodzielnym zestawie słuchawkowym podłączanym przez port USB, oczywiście bez funkcjonalności klawiatury (dzięki indywidualnym ustawieniom głośności rozwiązanie to byłoby znacznie wygodniejsze niż podłączane do tradycyjnej karty dźwiękowej słuchawki z mikrofonem).

Dziwi fakt, że producenci telefonów do Skype'a (szczególnie tych stacjonarnych i bezprzewodowych) nie wyposażają ich w możliwość podłączenia tradycyjnej linii PSTN. Na rynku są obecnie dwa rozwiązania alternatywne - ich opisy publikujemy w ramkach. Pierwsze to adapter umożliwiający podłączenie do portu USB dowolnego stacjonarnego telefonu analogowego (najbardziej funkcjonalne rozwiązanie uzyskuje się po podłączeniu telefonu bezprzewodowego). Drugie to adapter Siemensa, współpracujący z wieloma modelami bezprzewodowych telefonów tego producenta.

Doro 212IPC

Skype dla konserwatystów

Doro 212IPC

Model 212IPC to telefon wyprodukowany przez znanego szwedzkiego producenta aparatów telefonicznych, firmę Doro. Uwagę zwraca przede wszystkim ciekawa stylistyka telefonu (dzieło firmy Taktil Design). Klawisze telefonu dość ściśle przylegają do siebie i nie wystają poza obudowę telefonu. Do aparatu dołączona jest także materiałowa saszetka i piankowa nakładka ochronna na wtyk USB.

Funkcjonalność samego aparatu jest bardzo uboga. Sterowniki, poza "skojarzeniem" klawiatury telefonu ze Skypem, nie dają zupełnie żadnych możliwości zmiany ustawień. Z boku telefonu umieszczono przyciski regulacji głośności słuchawki. Podczas normalnej pracy klawiatura telefonu służy do wprowadzania numeru, pod który dzwonimy, a po naciśnięciu klawisza z czerwoną słuchawką przełączana jest w tryb nawigacji (wówczas klawisze z cyframi pełnią rolę kursora, chociaż na klawiszach tych brak jest naniesionych jakichkolwiek dodatkowych informacji).

Doro 212IPC

Producent: Doro,http://www.doro.com

Kontakt: Doro Atlantel,http://www.doro.com.pl

Cena: 159 zł brutto

Linksys CIT200

Skype dla konserwatystów

Linksys CIT200

Zaprezentowany przez Linksysa telefon do Skype'a był najbardziej zaawansowanym urządzeniem w naszych testach. Twórcy telefonu wzorowali się na telefonach komórkowych. Zmieniona jest też koncepcja współpracy ze Skypem - inne telefony "przechwytują" niektóre funkcjonalności komputera (karta dźwiękowa, klawiatura) i w ten sposób "udają" komputer przy korzystaniu ze Skype'a, podczas gdy telefon Linksys w pełni integruje się z komunikatorem, np. na wyświetlaczu pokazuje opisy kontaktów w takiej postaci, w jakiej zostały wprowadzone do Skype'a.

CIT200 jest telefonem bezprzewodowym, zasilanym dwoma akumulatorkami AAA (są dostępne w zestawie, wraz ze stacją ładującą i zasilaczem). Drugim ważnym elementem w zestawie jest stacja bazowa, podłączana do portu USB komputera. Umożliwia ona także "przywołanie" zagubionego telefonu. Zasięg jest zupełnie wystarczający - 50 m w zamkniętych pomieszczeniach i 300 m w przestrzeni otwartej. Do telefonu można podłączyć zestaw słuchawkowy, niestety, nie jest standardowo dołączany w komplecie.

Zarządzanie telefonem odbywa się poprzez wbudowane menu, bardzo podobne do tego w telefonach komórkowych. Za jego pomocą możemy zarządzać kontaktami Skype'a, zmieniać ustawienia telefonu (przypisanie do stacji bazowej, zegar, tapeta, język, dzwonki itp.) i wiele innych. Menu nie jest tak rozbudowane jak w telefonach komórkowych, ale i tak jest dość obszerne. Ciekawą funkcją jest możliwość wykonywania połączeń wewnętrznych pomiędzy słuchawkami skojarzonymi z tą samą stacją bazową (intercom).

Niewątpliwie podstawową wadą tego telefonu jest cena. Mnogość funkcji nadal nie usprawiedliwia wydania kwoty rzędu 500 zł. Można by się jeszcze zastanawiać, gdyby np. producent umożliwił podłączenie do stacji bazowej tradycyjnej linii PSTN, dając tym samym funkcjonalność zwykłego bezprzewodowego telefonu. Widać też parę niedociągnięć, dość wolny jest system operacyjny aparatu, a system podświetlenia klawiatury jest na tyle nieudany, że po ciemku nie widać napisów na poszczególnych klawiszach.

Linksys CIT200

Producent: Linksys,http://www.linksys.com

Kontakt: Konsorcjum FEN,http://www.fen.pl

Cena: 499 zł brutto

PhoneSkype EX-03

Skype dla konserwatystów

PhoneSkype EX-03

Zamierzeniem twórców telefonu EX-03 było stworzenie alternatywy dla osób, które chcą wybierać numer na tradycyjnej klawiaturze, trzymając jednocześnie słuchawkę przy uchu. Efekt jest dość udany, przy odrobinie szczęścia z telefonu można korzystać nawet bez spoglądania na ekran komputera. Na dużym wyświetlaczu pojawia się wybierany przez nas numer (obok dnia tygodnia, daty i godziny, pobieranych z komputera). Szkoda że producent nie pomyślał o tym, aby na wyświetlaczu pojawiały się opisy kontaktów ze Skype'a, wybieranych klawiszami kursora klawiatury telefonu.

Dla telefonu EX-03, podobnie jak dla modelu SX-06, można pobrać ze strony producenta nowszą wersję sterowników, wyposażoną w polski interfejs użytkownika.

PhoneSkype EX-03

Producent: PhoneSkype,http://www.phoneskype.com

Kontakt: MKR,http://www.mkr.com.pl

Cena: 169 zł brutto


TOP 200