Skanery WiFi na platformę Android

Skanery WiFi są bardzo wygodnym narzędziem pozwalającym sprawdzić wykorzystanie kanałów, siłę sygnału, poziom zabezpieczeń, czy wykryć punkty dostępowe podszywające się pod naszą sieć. W wielu zastosowaniach programy te sprawią się znakomicie i pozwolą uniknąć niemałego wydatku na narzędzia klasy enterprise.

Niedawno przyjrzeliśmy się kilku skanerom WiFi przeznaczonym dla komputerów PC i laptopów. Czas zająć się aplikacjami przeznaczonymi na znacznie poręczniejsze urządzenia jakimi są smartfony czy tablety. Skupiliśmy się tu na platformie Android, choć jedno z opisywanych narzędzi działa na Iphonach a nawet na komputerach PC i MAC. Opisujemy rozwiązania bezpłatne i komercyjne, przy czym cena najdroższego z prezentowanych narzędzi nieznacznie przekracza 5 zł.

Meraki WiFi Stumbler (bezpłatny)

Meraki WiFi Stumbler

To jeden z najprostszych skanerów WiFi, ale bardzo użyteczny do prostego sprawdzenia dostępnych kanałów czy punktów dostępowych w paśmie 2.4 GHz.

Zobacz również:

  • Seria Galaxy S21 oraz Galaxy S22 z One UI 6.1 na pokładzie

Po jego uruchomieniu programu Meraki WiFi Stumbler zobaczymy wykres słupkowy pokazujący liczbę punktów dostępowych wykrytych w danym kanale (narzędzie obsługuje tylko kanały od 1 do 11), co pozwala łatwo zlokalizować kanały wykorzystywane przez więcej niż jedną sieć.

Pod wykresem wyświetlana jest lista SSID wraz z wykorzystywanymi kanałami, liczbą punktów dostępowych, mocą sygnału (RSSI w dB), typem zabezpieczeń i producentem wykrytych punktów dostępowych. Choć aplikacja pokazuje typ zabezpieczeń, nie rozróżnia sieć korzysta z WPA/WPA2 w trybie personal (PSK) czy enterprise (EAP).

Polecamy Jak zabezpieczyć sieć WiFi w firmie?

Identyfikatory sieci sortowane są alfabetycznie i niestety nie mamy możliwości posortowania ich inaczej, co może być nieco uciążliwe przy przeglądaniu dużej liczby sieci. Na szczęście punkty dostępowe z takim samym SSID są grupowane i prezentowane jako pojedynczy wpis. Na głównym ekranie prezentowana jest moc sygnału najsilniejszego punktu dostępowego danej sieci. Po wybraniu interesującej sieci prezentowane są jej szczegóły, takie jak BSSID/ adres MAC punktów dostępowych a także ostatnio odczytana wartość mocy sygnału dla danego punktu. Powyżej zaś prezentowany jest wykres mocy sygnału mierzony w minutowych interwałach, niestety możemy na nim obserwować tylko zmiany mocy najsilniejszego źródła sygnału, dla pozostałych punktów mamy tylko numeryczne wartości ostatnich odczytów.

Polecamy Roaming Wi-Fi/GSM coraz bliżej

Za pomocą przycisku email - możemy łatwo wysłać rezultaty skanowania z podsumowaniem w treści wiadomości i szczegółami (m.in. współrzędnymi GPS) w załączonym pliku CSV.

Wifi Analyzer (bezpłatny)

Wifi Analyzer to zdecydowanie bardziej zaawansowany skaner WiFi niż aplikacja firmy Meraki. Pozwala na łatwe i intuicyjne przeglądanie zebranych danych. Co ważne obsługuje również pasmo 5 GHz (o ile tylko obsługuje go urządzenie mobilne, z którego korzystamy). Jak w przypadku większości darmowych aplikacji, korzystanie z niej wiąże się z oglądaniem reklam, które jednak można wyłączyć w ustawieniach aplikacji - opcja będzie dostępna jeden raz i będzie działać przez tydzień od włączenia jej.

Lista punktów dostępowych oferuje takie szczegóły jak SSID, BSSID/adres Mac, zabezpieczenia, kanał (dla 2.4 GHz 1-14), moc sygnału (w -dBm) w postaci słupków z opisanymi wartościami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200