Siemens przedstawia możliwości UMTS

Niemiecki producent zaprezentował po raz pierwszy w Polsce transmisję na żywo w systemie UMTS TDD. W pokazach dokonywanych na razie bez aparatów telefonicznych, zaprezentowano jak będzie wyglądać przesyłanie obrazu, dźwięku i danych w sieciach 3G.

W ramach roadshow prezentowanego w większości krajów europejskich Siemens przedstawia, jakie możliwości niesie ze sobą telefonia trzeciej generacji. Jedną z podstawowych usług jest możliwość prowadzenia wideokonferencji w czasie rzeczywistym, która może odbywać się także w podróży. Użytkownik UMTS będzie mógł skorzystać z wielu aplikacji jak: wideo na żądanie (pobieranie klipów w dowolnym czasie i miejscu), zakup biletów do kina (łącznie z możliwością obejrzenia reklam filmów), czy też zobaczyć na ekranie, gdzie są największe korki. Dzięki telefonii trzeciej generacji rozwinie się m-commerce, gdyż kontakt ze sprzedawcą będzie w pełni interaktywny. Nie będziemy się również musieli martwić, gdy znajdziemy się w obcym mieście - dostępna będzie również aplikacja "City on air", która pokaże nam na mapie naszą pozycje.

Technologia UMTS zapewnia nowe szerokopasmowe usługi multimedialne umożliwiające przekaz w czasie rzeczywistym wysokiej jakości obrazu i dźwięku przez radiowe łącze komunikacyjne działające w paśmie 2100 MHz. Aparaty mogą pracować w trybie FDD (Frequency Division Duplex), który pozwala na transfer danych z prędkością 384 Kb/s lub też w trybie TDD (Time Division Duplex), gdzie prędkość wzrasta do 2 Mb/s. TDD znajduje zastosowanie w obszarach o szczególnie zagęszczonym ruchu, np. na lotniskach, w hotelach, czy centrach konferencyjnych.

Zobacz również:

  • T-Mobile: oszukańcze połączenia osiągnęły najwyższy poziom w 2021. To rekord
  • Trwają prace nad stworzeniem kosmicznego standardu będącego kalką USB
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200