Sieci w zwirtualizowanych korporacjach

Dostawcy technologii sieciowych niezbyt dobrze rozumieją świat przetwarzania danych, a co za tym idzie będą musieli współpracować z firmami dostarczającymi produkty wirtualizacji. Wszystko po to, aby mieć pewność, że kiedy nastąpi "wirtualne" zdarzenie, sieć będzie wiedzieć, co ma zrobić z ruchem. Tak przynajmniej sądzi Zeus Kerravala, analityk The Yankee Group: "Aby sieć mogła aspirować do roli składnika zarządczego, musi także zrozumieć procesy związane z aplikacjami" - mówi zaznaczając, że Cisco radzi sobie z tym całkiem nieźle. Cisco współpracuje bardzo blisko z VMware'em i stara się wykorzystać API VMware'a przygotowując swoje urządzenia do rozgrywek w wirtualnych środowiskach. Mając w ofercie VFrame Data Center, Cisco jest w stanie zaproponować silnie zwirtualizowanym środowiskom silnik do zarządzania politykami. Dodatkowo, przełącznik dla centów danych - Nexus 5000, wspiera funkcje maszyn wirtualnych, co pozwala na dynamiczny provisioning usług aplikacyjnych oraz tych związanych z infrastrukturą ze współdzielonej puli zasobów obliczeniowych, serwerowych i sieciowych.

Inni dostawcy również pracują nad wirtualizacją sieci, ale nie są aż tak zaawansowani, jak Cisco. Nortel, na przykład, rozwija produkt o nazwie Virtual Services Switch 5000, który powinien pojawić się na rynku jeszcze w tym roku. Ma on umożliwiać wirtualizację zapór ogniowych, przełączanie aplikacji oraz być akceleratorem SSL. Nortel mówi, że VSS 5000 będzie w stanie konsolidować te wirtualne funkcje w jednym urządzeniu, następnie organizować i dostarczać usługi różnym departamentom i grupom w oparciu o predefiniowane polityki.

Zobacz również:

  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT

3Com obrał inną drogę - nawiązał współpracę z LineSider Technologies po to, aby swoje routery wielousługowe serii MSR wyposażyć w możliwości wirtualizacyjne. Celem jest - jak mówi 3Com - umożliwienie użytkownikom wirtualizacji sieci i poprawienie zarządzania usługami związanymi z infrastrukturą.

F5 Networks za sprawą przejęcia firmy Acopia Networks może zaoferować wirtualizację plików. Dostawcy na rynku akceleracji aplikacji starają się rozwijać i współpracować ze sobą, aby możliwa była konsolidacja usług sieciowych w jednym urządzeniu. Na przykład Riverbed Technology zawarł sojusz z dostawcą rozwiązań zarządzania adresami IP - firmą Infoblox. Dzięki temu ich wspólny appliance będzie łączyć system operacyjny Riberbed z wirtualną instancją oprogramowania Infoblox. Celem jest powiązanie usług lokalnych, typowych dla filii, z usługami centralnymi takimi jak DNS czy RADIUS.

Menedżerowie twierdzą, że produkty tego typu mogą oferować pewne funkcjonalności związane z wirutalizacją, co oczywiście jest plusem, ale to sprzęt rozumiejący świat wirtualny jest przyszłością. Tylko ubierając sieci w sprzęt rozumiejący wirtualizację menedżerowie będą w stanie zapewnić gładkie przejście z sieci tradycyjnych do tych pracujących w realiach wirtualnych. Od firm, takich jak VMware będziemy oczekiwać bliskiej współpracy z dostawcami sprzętu sieciowego, aby technologia hypervisor mogła zacząć rozumieć sieci. Umożliwienie bezpośredniej integracji pomiędzy technologiami wirtualizacji, a sprzętem sieciowym da menedżerom wgląd w warstwę wirtualizacji, którego potrzebują, aby w pełni monitorować ruch, zarządzać zasobami i zapobiegać zakłóceniom wydajności. "VMware i inni producenci będą musieli się sporo napracować, aby móc zasłużyć na miano dostawców rozwiązań wirtualnych rozumiejących sieci" - mówi Jeremy Gill. "A Cisco będzie chciało objąć pozycję lidera wśród dostawców rozwiązań zwirtualizowanych sieci. To będzie bardzo ciekawy okres."


TOP 200