Sieci optyczne

Korzystając z technologii światłowodowej tworzy się architekturę określaną jako FTTx (Fiber to the X), czyli światłowód do punktu X. W zależności od tego, gdzie następuje terminacja łącza (szafa rozdzielcza, gospodarstwo domowe, osiedle, budynek wielorodzinny), występuje ona w wersjach FTTC, FTTH, FTTN czy FTTB.

• FTTCab (światłowód do szafki) – światłowód stanowi rozszerzenie sieci aglomeracyjnej poprzez doprowadzenie go do ulicznej szafki rozdzielczej, skąd usługi dostarczane są via ADSL/ADSL2. Standardowo odległość od szafy do najbardziej oddalonych abonentów nie przekracza 4 km.

• FTTC (światłowód do krawężnika) – światłowód dochodzi do szafki bezpośrednio przy obsługiwanym obszarze (300–600 m). Dostęp można realizować z użyciem VDSL.

• FTTB (światłowód do budynku) – światłowód dochodzi do samego budynku, gdzie obsługuje pojedyncze piętra, klatki schodowe lub całość gmachu.

• FTTH (światłowód do domu) – włókno dochodzi do samego lokalu (mieszkania lub domu).

O ile w Polsce pierwsze dwie techniki dostępowe FTTx są standardem, FTTB wciąż z reguły zarezerwowane jest dla sieci korporacyjnych choć coraz częściej można je spotkać w sieciach CATV. FFTH jest wciąż nowością, choć Netia (a właściwie Dialog) wybudował już sporo takich sieci m.in. w Wałbrzychu, Lubinie, Legnicy, Jeleniej Górze i Wrocławiu.

Instalacja PON w praktyce – infrastruktura i przesyłanie

Sieci PON powstają jako sieci dostępowe LAN, wpinane do sieci rozległych MAN/WAN, serwerów VoIP i telewizji IP. Przesyłają cały ruch do abonentów, bez utraty szybkości przy tłumaczeniu sygnału z odpowiednich protokołów przychodzących. Punktem styku każdej z nich jest urządzenie OLT dystrybuujące światłowodami sygnał do abonentów podłączonych w strukturze drzewa lub gwiazdy.

Najpopularniejszy w Polsce standard GPON pozwala na przesyłanie jednym włóknem sygnału do 64 urządzeń odbiorczych ONT (zdublowanie tej liczby do 128 może nastąpić w standardzie 10GPON). Oznacza to, że przy użyciu szafy rozdzielczej wyposażonej w 48 portów można obsłużyć maksymalnym pasmem, bez straty jakości, 3072 odbiorców. Pierwotny sygnał z każdego portu OLT kierowany jest do spliterów optycznych (urządzeń pasywnie rozdzielających falę świetlną) i z nich kierowany jest 64 osobnymi strumieniami, osłabionymi poprzez podział promienia, do domów czy biur odbiorców końcowych. Po ich stronie znajduje się aktywne urządzenie ONU/ONT wyposażone w odbiornik optyczny i elektronikę „tłumaczącą” sygnał świetlny na sygnał zrozumiały dla docelowych sprzętów użytkowych (komputery, telefony IP, telewizory).

Sieci optyczne

Technologia tzw. szczelin czasowych TDMA (Time Division Multiple Access)

Standardowo do wszystkich odbiorców trafia jeden i ten sam sygnał, a jego separacja na strumienie logiczne do poszczególnych abonentów odbywa się w technologii tzw. szczelin czasowych TDMA (Time Division Multiple Access). Każde z urządzeń odbiorczych po identyfikacji obsługuje porcje danych przeznaczonych tylko dla niego, przesyłanych w określonych kwantach czasu, a przechodzi w stan uśpienia podczas transmisji adresowanej do innych odbiorców. Nadawanie odbywa się w analogiczny sposób.

Inne adresowanie jest możliwe z użyciem standardu stosowanego w sieciach WDM (Wavelength Division Multiplexing) przypisującego każdemu z użytkowników dwie niezależne fale przeznaczone do wysyłania i odbioru sygnału. Jednym włóknem w tym samym czasie może być przesyłanych nawet kilkaset fal o różnych długościach. Każda długość to odrębny kanał logiczny, przenoszący inne dane. W tym standardzie szybkość wysyłania (uploadu) jest o połowę mniejsza niż pobierania (downloadu), ale wynika to z założeń technologii, a nie ograniczeń fizycznych.

Światłowody w instalacjach PON mogą być montowane np. na słupach energetycznych (AirTrack) lub bezpośrednio zakopywane w ziemi, bez potrzeby tworzenia systemów kanalizacyjnych (system Burry Dac). Ponadto niewielka średnica włókna i jego odporność na zginanie pozwalają budować w budynkach mikroinstalacje metodą pneumatyczną. Światłowód za pomocą sprężonego powietrza przesuwany jest w rurce osłonowej z polietylenu na odległość kilkudziesięciu, a nawet kilkuset metrów. Można też, po zamontowaniu na początku włókna pierścienia przylegającego do ścianek rurki, „zasysać” przyczepiony doń światłowód rozwijany z podajników. Odcinki włókna łączy się mechanicznie (za pomocą szybkozłączek tzw. fiberlock) lub. stosując technologię spawania elektrycznego. Obecnie w sieciach układanych w budynkach coraz większym powodzeniem cieszą się tzw. kable szybkiego dostępu, których budowa pozwala na wydzielenie na konkretnych kondygnacjach poszczególnych włókien. Ma to tę zaletę, że unika się strat sygnału w miejscach spawania włókna.

Niezależnie od potencjalnych możliwości przesyłu danych wynikających ze standardu przyjętego na etapie projektowania sieci, w każdym przypadku zasięg konkretnego systemu oblicza się indywidualnie na podstawie dostępnej mocy urządzenia nadawczego OLT. Podczas jego określania trzeba brać korektę na nieuniknione straty na spliterach, spawach, złączkach i tłumienia różnych długości fal. Trzeba też uwzględnić efekty starzenia się światłowodu i pojawiania się nowych spawów (naprawy przerwanych linii).

Elementy sieci PON

OLT (Optical Line Termination) – urządzenia dystrybucyjne, rozdzielające na poziomie dostawcy sygnał z sieci metropolitalnej lub szkieletowej do systemów PON. Stanowi centralny punkt sieci – z tego poziomu można zarządzać, monitorować oraz konfigurować ONU (urządzenia abonenckie na drugim końcu sieci). Odchodzą od niego po jednym włóknie do każdego splitera. OLT posiada połączenie także z siecią operatora, skąd pobiera sygnał dla konkretnych dedykowanych usług abonenckich (np. TV i głos). Urządzenie pełni rolę inteligentnego switcha trzeciego poziomu.

ONU/ONT (Optical Network Unit/Terminal) – to inteligentny sprzęt odbiorczy wyposażony w odpowiedni przetwornik optyczny oraz chipset, stanowiący zakończenie sieci PON po stronie klienta, zarządzający przekierowywaniem pasma i usług do odpowiednich urządzeń (np. TV, modem Wi-Fi, telefon). Dostarcza interfejsy w zależności od wykorzystywanych usług.

ODN (Optical Distribution Network) – całość pasywnej infrastruktury przesyłającej i dzielącej sygnał świetlny między OLT a ONU/ONT. W praktyce składają się na to kable światłowodowe oraz splitery.


TOP 200