Sieci mobilne: szybko, ale rozsądnie

W obu przypadkach do obsługi połączeń LTE wykorzystywany jest modem Huawei E398, a teoretyczna przepustowość kanału sięga 100 Mb/s "w dół" i 50 Mb/s "w górę" (praktycznie uzyskuje się niższe wartości). Cena abonamentowa nowych usług waha się od 29 zł (ograniczenie 3 GB) do 119 zł (25 GB) w przypadku Cyfrowego Polsatu (promocja "Internet dla każdego"). Sieć Plus oferuje klientom biznesowym usługi "iPlus firmowo", które pozwalają uzyskać dostęp do zasobów LTE od 49 zł netto (7 GB) do 129 zł netto (45 GB) miesięcznie. W ramach pakietów promocyjnych operatorzy łączą poszczególne oferty (z telefonią lub telewizją), co może wpływać na ostateczną opłatę abonamentową.

Solorz-Żak nieustannie podkreśla, że jego wizja przyszłej telekomunikacji mobilnej ściśle związana jest z rozwojem technologii Long Term Evolution. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Midas (właściciel Aero2 i Mobylandu), którego większościowym udziałowcem jest Solorz-Żak, poinformował niedawno, że przeprowadzi emisje akcji w celu pozyskania ponad 800 mln zł. Znaczna część tej kwoty ma być poświęcona rozbudowie istniejącej infrastruktury LTE - tak, aby klienci Cyfrowego Polsatu i Plusa mogli korzystać z jeszcze większych przepustowości (do 150 Mb/s), a sama sieć poszerzyła swój zasięg terytorialny.

Urząd Komunikacji Elektronicznej, którego rolą jest m.in. dbanie o równomierny podział zasobów widmowych i zachowanie konkurencyjności podmiotów, chce przeprowadzić w tym roku przetargi na pasma częstotliwościowe 1800 MHz. Obok operatorów związanych z Solorzem-Żakiem, mocną pozycję na rynku telekomunikacyjnym zajmuje spółka NetWorkS!, powstała w wyniku porozumienia dwóch operatorów komórkowych - Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel i Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC). Należy mieć na uwadze, że charakter umowy ma wymiar wyłącznie techniczny (operator wykorzystuje urządzenia nadawczo-odbiorcze drugiej spółki, ale jego klienci mogą korzystać wyłącznie z pasm, za które on wcześniej zapłacił). Współpraca na poziomie technicznym nie zmienia niczego w kwestii walki o klienta czy oferowaniu konkurencyjnych wobec siebie usług.

Na początku br. przedstawiciele PTK Centertel i PTC poinformowali o wybraniu, w drodze przetargu, dwóch dostawców rozwiązań telekomunikacyjnych, mających pomóc w realizacji wspólnego projektu NetWorkS!. Huawei i Nokia Siemens Networks dostarczą nadajniki oraz infrastrukturę sieciową potrzebną operatorom do uruchomienia nowoczesnych usług dostępowych (w tym LTE, gdy już pozyskane zostaną odpowiednie częstotliwości). Zarządy PTK Centertel i PTC liczą na to, że jeszcze w tym roku będą odczuwalne pierwsze, pozytywne zmiany infrastrukturalne w obrębie nadzorowanych przez nich sieci. Wdrożenie nowych usług ma zaś następować sukcesywnie w kolejnych latach.

WiMAX reaktywacja?

Jeszcze kilka lat temu technologia WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) była często zestawiana na równi z komórkowymi sposobami uzyskiwania dostępu do sieci. Dynamiczny rozwój rozwiązań 3,5G (HSPA, HSPA+) i skuteczny lobbing na rzecz LTE spowodował, że z czasem ze wspierania WiMAX-a zaczęli wycofywać się globalni producenci i dostawcy (m.in. AT&T, Telstra, Vodafone, China Telecom, T-Mobile, Cisco, Alcatel-Lucent, Ericsson czy Nokia Siemens Networks).

Mimo to, właściwości technologii WiMAX (zaprojektowana do przesyłania danych, duże przepustowości i zasięg) nie zmieniły się i w dalszym ciągu bardzo dobrze nadają się do pokrywania tzw. białych plam (terenów trudno dostępnych, gdzie inwestycje w tradycyjne rozwiązania telekomunikacyjne są niemożliwe do wdrożenia, często z techniczno-finansowych względów).

Według szacunków analityków Infonetics Research, w 2011 r. z WiMAX stale korzystało 25 mln osób (liczba wykupionych subskrypcji). Za 3 lata oczekuje się, że wartość ta wzrośnie do 100 mln. Operatorzy będą inwestowali przede wszystkim w sieci 802.16e (tzw. WiMAX mobilny) i 802.16m (WiMAX2).

Sieci mobilne: szybko, ale rozsądnie

W 2015 r. na świecie będzie ponad 370 mln użytkowników sieci LTE

Szczególnego zainteresowania operatorów można spodziewać się w przypadku systemu WiMAX2, który w I kw. 2011 r. został ratyfikowany przez IEEE i jest uznawany przez ITU jako jedno z dwóch prawdziwych rozwiązań czwartej generacji (wraz z LTE-Advanced). Wrażenie robią możliwości techniczne WiMAX2: 300 Mb/s na łączu "w dół" (przy wykorzystaniu MIMO 4x4 i powolnym poruszaniu się odbiorcy) i nawet do 1 Gb/s dla połączeń stacjonarnych (odbiorca znajduje się w tym samym punkcie, w bliskiej odległości od stacji bazowej). Niewielkie opóźnienia (10 ms) i stosunkowo duży zasięg (do 30 km łączność na dobrym poziomie - zależnie od konkretnych warunków propagacji).

W Polsce jedną z ciekawszych inwestycji w mobilny WiMAX (802.16e) w paśmie 3,5 GHz realizuje spółka Milmex Systemy Komputerowe z Sosnowca. Założeniem nowatorskiego, unijnego projektu budowy wieloregionalnej sieci szerokopasmowego dostępu do internetu jest objęcie tą usługą ponad 13 mln mieszkańców Polski. Sieć jest budowana przy wsparciu technologicznym firmy Airspan. Przedstawiciele Milmex Systemy Komputerowe chcą pozyskać 200-300 tys. klientów w ciągu 2-3 lat (internet+telefon), a w dalszych etapach inwestycji przeznaczyć środki na stworzenie sieci 802.16m (WiMAX2).


TOP 200