Sieci domowe (cz.III) PLC (Power Line Communication)

LonWorks firmy Echelon

Podobnie jak Intellon firma Echelon także stosuje model peer-to-peer i wykrywanie kolizji CSMA. Producent podchodzi do problemu globalnie, oferując zarówno układ scalony Neuron z wbudowanym protokołem LonTalk, jak i architekturę LonWorks Network Service, służącą do jednoczesnego mostowania sieci sterowania, Internetu oraz intranetów. LonWorks przeszedł proces standaryzacyjny ANSI.

Technologia Echelon jest stosunkowo złożona, to nie tylko jeden z protokołów komunikacyjnych. Daje ona kompletną platformę, na której można zbudować system sterowania. Głównym elementem sieci LonWorks jest protokół LonTalk - otwarty i międzynarodowy standard, z założenia stworzony specjalnie na potrzeby sterowania. Produkowany przez firmę układ scalony Neuron ma zaimplementowany zarówno protokół LonTalk, jak i funkcje umożliwiające stworzenie kompletnego systemu sterującego. Układ ten wspiera wiele nośników transmisyjnych, dzięki czemu do transmitowania danych można używać linie zasilające, skrętkę, światłowody czy też kable koncentryczne. Neuron zapewnia także transmisję za pośrednictwem fal radiowych i podczerwieni. Ponadto architektura LNS (LonWorks Network Services) jest w istocie wydajnym, sieciowym systemem operacyjnym dostarczającym obiektowo zorientowanej metody do łączenia sieciowych urządzeń sterujących. Dostarcza API rozwijającego narzędzia do instalowania, konfigurowania i monitorowania sieci LonWorks.

Klienci LNS mogą pracować na dowolnej platformie, przykładowo na PC, Mac lub Unix. A LNS Server wspiera w warstwie transportowej zarówno LonTalk, jak i TCP/IP.

Zainteresowanie tym protokołem wyraziła m. in. firma Merloni, jeden z większych europejskich producentów urządzeń AGD. Merloni zapowiada, że zintegruje LonWorks w linii produktów Ariston Digital. Pralki, zmywarki czy klimatyzatory tej firmy będą mogły np. regulować całkowitą moc pobieraną z elektroenergetycznej sieci domowej.

PLUG-IN firmy Intelogis

Upowszechniany przez Intelogis protokół PLUG-IN odnosi się do warstwowego modelu OSI. Intelogis definiuje wszystkie warstwy oprócz sesji i prezentacji:

  • warstwa aplikacji: PLUG-IN Intelogis Common Application Layer iCAL Protocol;

  • sieciowa: PLUG-IN Power Line Exchange (PLX) Protocol;

  • transportowa: PLUG-IN PLX Protocol;

  • łącza danych: PLUG-IN PLX Protocol;

  • fizyczna: PLUG-IN Digital Power Line (DPL).

    Widać z tego, że PLUG-IN wykorzystuje iCAL (CEBus Generic Common Application Language) jako protokół swojej warstwy aplikacji, lecz niewidoczna różnica wynika z modelu komunikacyjnego - Intelogis preferuje topologię klient/serwer, przez co zwiększa się rolę serwera aplikacyjnego. W niższych warstwach protokół PLX definiuje reguły operacji dla warstw: łącza danych, sieciowej i transportowej. Ale główną funkcją PLX jest określenie udziału MAC w warstwie łącza danych. PLX używa protokołu MAC składającego się z dwu odrębnych mechanizmów dostępu - DSMA (Datagram Sensing Multiple Access) i CTP (Centralized Token Passing).

    W warstwie fizycznej protokół DPL do przesyłania sygnałów cyfrowych liniami elektrycznymi wykorzystuje kluczowanie częstotliwości FSK (Frequency Shift Keying). W modulacji tego typu transmituje się sygnały cyfrowe, używając co najmniej dwu różnych częstotliwości w wąskim pasmie. Jeden kanał zapewnia przepływność 350 kb/s. Używając wielu kanałów i sygnałów nośnych można osiągnąć 1 Mb/s, a nawet więcej.

    Linie elektroenergetyczne a dostęp do Internetu

    Sieci domowe (cz.III) PLC (Power Line Communication)

    Dostęp do Internetu za pośrednictewem linii energetycznej

    Tą niewątpliwie ciekawą problematyką zajmowało się lub zajmuje nadal kilka ważnych firm. W Niemczech koncern RWE ma przygotowany dostęp do Internetu za pośrednictwem linii elektroenergetycznych. W zamierzeniach tej firmy ma to być konkurencja dla oferowanego przez Deutsche Telekom ADSL. Jednak od zamierzeń do rzeczywistości droga daleka. Jaki jest stosunek Ameryki Północnej i Kanady do PLC szerokopasmowej, można wywnioskować z przedstawionej już postawy Nortela. Natomiast dostęp xDSL liczy się tam w milionach użytkowników.

    Siemens ogłosił podczas ostatniego CeBITu, że nadal prowadzi prace nad technologiami umożliwiającymi komunikowanie się za pośrednictwem linii energetycznych.


  • TOP 200