Scale-out vs. scale-up: premiera nowych serwerów bullion S

Serwery oparte o architektury unixowe i RISC-owe wciąż pozostają liderami segmentu premium. Po ubiegłotygodniowej premierze maszyn bullion S, do peletonu dołączają serwery w architekturze x86, dotychczas dominujące w średnich i niskich segmentach rynku serwerowego.

Serwery bullion S wykorzystują zaawansowane technologie znane dotychczas z superkomputerów i mainframe'ów - Bull wyposażył swój najnowszy produkt w moduł pozwalający na bezpośrednią komunikację procesorów - XQPI (Quick Path Interconnect). O ile tradycyjne mechanizmy QPI pozwalają na bezpośrednią komunikację jedynie 4 procesorów, o tyle zaproponowane przez francuskiego producenta rozwiązanie umożliwia analogiczną współpracę aż 16 procesorów.

Scale-out vs. scale-up: premiera nowych serwerów bullion S

bullion S

Zastosowane w serwerach bullion S moduły pracują w systemie hot-swap. Zaletą produktu jest jego wysoka skalowalność - od pojedynczego modułu wyposażonego w 2 procesory Intel Xeon E7V2 z 3 TB pamięci operacyjnej (wersja S2), aż po najwyższą konfigurację, składającą się z 8 modułów serwerowych, uzbrojonych w 16 procesorów i 24 TB RAM (wersja S16).Warta odnotowania jest wydajność energetyczna bullionów - serwery te pracują w technologii active-passive 1400W. Według przedstawicieli Bull, oszczędności z tytułu zużycia energii mogą w dużej serwerowni sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych rocznie, niezależnie od wynikających z technologii scale-up niższych kosztów utrzymania mniejszej liczby fizycznych serwerów i niezbędnego oprogramowania do wirtualizacji.

Zobacz również:

  • HPE zaprezentowało serwer nowej generacji HPE ProLiant RL300 Gen11
  • Nowe dyski do serwerów trafiają na rynek - mają 22 TB pojemności
  • Wirtualizacja aplikacji

Wyzwania w makro skali

To tym ważniejsze, iż w zasadzie wszystkie działy IT - niezależnie wielkości czy sektora, w jakim działa ich macierzysta organizacja - mierzą się z wyzwaniami w „makro skali”. O jakich wyzwaniach mowa? Według Pata Gelsingera, prezesa VMware, chodzi o szybko wzrastające oczekiwania działów biznesowych wobec IT, przy jednoczesnym zachowywaniu płaskich nakładów na ten segment działalności przedsiębiorstw. Działy IT zapewniają w stopniowy wzrost wydajności firmowych systemów, coraz częściej jednak nie nadąża on za eskalacją wymagań ze strony coraz bardziej uzależnionego od technologii biznesu.

Podczas październikowej konferencji Bull Group, towarzyszącej premierze nowych serwerów bullion S, paneliści podjęli powyższe wyzwania jako punkt wyjścia dla wskazania obszarów, na których będzie musiały koncentrować się w najbliższym czasie działy IT.

Pierwszy z nich to optymalizacja środowisk biznesowych - już w 2016 roku 84% serwerów będzie zwirtualizowanych. Drugi to modernizacja - aplikacje krytyczne w przedsiębiorstwach będą stopniowo przenosiły się w kierunku platform x86 (65% aplikacji w 2017 roku). Trzeci wiąże się z analizą gigantycznych wolumenów danych. Obecnie ludzkość wytworzyła ok. 3 zettabajty danych - w 2020 roku wartość ta przekroczy dziesięć razy tyle.

Wskazane wyżej trendy skutkować będą poważnymi zmianami po stronie technologii przetwarzania danych. Powszechnie stosowany do dzisiaj scale-out, polegający na stopniowym dokładaniu kolejnych serwerów, będzie ustępował miejsca skalowaniu do góry, tj. dodawaniu zasobów do już działających w firmie serwerów.

Choć na początku scale-out jest tańszy, a dokupywane serwery można klastrować na poziomie systemu operacyjnego, niektórych aplikacji po prostu nie da się optymalnie rozłożyć, tak aby równomiernie obciążyć wszystkie maszyny. Wraz ze zwiększającymi się wolumenami danych coraz trudniej będzie bowiem zapewniać komunikację między serwerami bez utraty wydajności - oprócz koniecznej pęczniejących w data center kabli i coraz większej ilości przełączników czy kart sieciowych, problemem będzie także coraz większa rola pośredniczących w komunikacji procesorów węzłów QPI. Nie należy także zapominać o kosztach licencji kolejnych systemów operacyjnych. To - jak przekonywali przedstawiciele Bull - kluczowe argumenty przemawiające za inwestycją w wysoce skalowalne serwery bullion.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200