Samsung wyprzedził konkurencję - uruchomił produkcję chipów 3 nm

Południowokoreański gigant technologiczny Samsung informuje, że uruchomił w tym tygodniu na masową skalę, jako pierwsza firma na świecie, produkcję układów scalonych bazujących na technologii 3 nanometrów. Układy są wytwarzane z użyciem nowatorskiej architektury tranzystorowej noszącej nazwę Gate-All-Around.

Grafika: swarajyamag

Samsung nadał tej architekturze – która zastępuję starszą architekturę FinFET- firmową nazwę Multi-Bridge-Channel FET (MBCFET). Nazwa Gate-All-Around oznacza, że wszystkie cztery strony kanałów wchodzących w skład układu są otoczone bramkami, co pozwoliło zwiększyć wielkość prądu zasilającego tranzystory. To duża zaleta w porównaniu z technologią FinFET, który wykorzystuje tylko trzy strony.

Południowokoreańska firma informuje, że wytwarzane obecnie układy 3 nm zostały zaprojektowane z myślą o stosowaniu w wysokowydajnych komputerach stacjonarnych. Firma przygotowuje się już do podjęcia produkcji układów 3 nm, które znajdą zastosowanie w mobilnych urządzeniach.

Zobacz również:

  • Poprawa na rynku smartfonów
  • Samsung ma własny model AI

Samsung jest obecnie największym na świecie producentem chipów pamięci i drugim co do wielkości producentem chipów na rynku foundry, konkurując na nim z tajwańskim potentatem TSCM (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), który przygotowuje się do rozpoczęcia masowej produkcji układów 3 nm przy użyciu własnej linii produkcyjnej. Obie firmy będą w najbliższym czasie ostro ze sobą rywalizować, starając się sprzedawać takie chipy wiodącym na świecie producentom urządzeń elektronicznych, głównie smartfonów.

Samsung ogłosił, że zamierza wydać w ciągu najbliższych pięciu lat 355 mld USD na rozwój nowoczesnych technologii używanych do wytwarzania układów scalonych. Pod koniec zeszłego roku Samsung ogłosił, że rozpoczyna budować potężną fabrykę chipów w USA (w Tayler; Teksas), inwestując w to przedsięwzięcie 17 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200