Samsung chce stworzyć własną mobilną chmurę?

Samsung rozważa uruchomienie usług chmurowych dla użytkowników smartfonów i tabletów z Androidem, sprzedawanych przez ten koreański koncern. Oferta ta stworzona ma być przede wszystkim z myślą o użytkownikach biznesowych.

"Pracownicy coraz częściej korzystają w firmach ze swoich prywatnych urządzeń - korporacje reagują na to zjawisko tworzeniem własnych "chmur", których zadaniem jest zapewnienie komunikacji pomiędzy różnymi urządzeniami wykorzystywanymi w danym przedsiębiorstwie" - tłumaczył Dave Lowe, wiceprezes Samsung Mobile ds. sprzedaży w korporacjach, podczas premiery smartfona Samsung Galaxy S III. Lowe dodał, że jego firmie bliska jest idea stworzenia usługi chmurowej, która będzie realizowała ten cel - tzn. zaspokajała potrzeby firm, w których pracownicy korzystają z wielu różnych urządzeń mobilnych.

Trudno się dziwić, że to właśnie Samsung występuje z taką ideą - firma ma bowiem w ofercie wiele różnych produktów (smartfony, tablety, komputery), pracujących pod kontrolą kilku systemów operacyjnych (Android, Windows 7, Windows Phone).

Zobacz również:

  • Rekordowe wyniki finansowe Samsunga
  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Google i Apple w niełatwej walce o rynek automotive

Lowe jasno zadeklarował, że Samsung zamierza uruchomić usługi chmurowe pozwalające na integrowanie różnych platform systemowych - aczkolwiek przedstawiciel firmy nie poinformował, kiedy można się spodziewać ich zaprezentowania.

Dodajmy, że Samsung był w pierwszym kwartale bieżącego roku największym na świecie producentem smartfonów - firma sprzedała ich ponad 44,5 mln (drugi na liście Apple - 35,1 mln). Zdaniem analityków, jednym z pomysłów Koreańczyków na dalszą ekspansję jest śmielsze wkroczenie do segmentu rozwiązań biznesowych, w którym do niedawna niepodzielnie rządził kanadyjski RIM (producent urządzeń z serii BlackBerry, który obecnie boryka się z poważnymi problemami).

Samsung zainicjował w tym celu np. program SAFE (Samsung Approved for Enterprise), którego zadaniem jest ułatwienie administratorom zarządzania urządzeniami mobilnymi w firmie, wdrażania polityk bezpieczeństwa, zdalnego kasowania danych itp. Pierwszym urządzeniem spełniającym jego wymagania certyfikatu SAFE jest Galaxy S III, ale z SAFE mają być zgodne również nowe tablety Samsunga.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200