Sąd: Apple naruszył patenty Sony i Nokii

Sąd federalny stanu Delaware uznał, że koncern Apple nielegalnie wykorzystał w smartfonie iPhone trzy rozwiązania technologiczne opatentowane przez firmę MobileMedia Ideas (stworzoną przez Sony, Nokia oraz MPEG LA).

W uzasadnieniu wyroku czytamy, że podczas procesu jednoznacznie wykazano, iż w iPhone’ie 3G, 3GS oraz 4 bez zgody właścicieli wykorzystano opatentowane technologie - chodzi o rozwiązania związane z procesem łączenia się telefonu ze stacją bazową, przetwarzaniem danych oraz odrzucaniem połączeń. Rozwiązania te opracowały koncerny Sony oraz Nokia - jednak jako strona w procesie wystąpiła firma MobileMedia Ideas (stworzona w celu zarządzania ich patentami).

Przedstawiciele Apple od początku utrzymywali, że patenty będące przedmiotem sporu zostały przyznane bezpodstawnie - sąd jednak nie zgodził się z tymi twierdzeniami i we wszystkich trzech przypadkach uznał winę producenta iPhone’a.

Zobacz również:

  • iOS 18 oferuje nowe API do obsługi słuchawek bezprzewodowych
  • Nokia rozszerza produkcję w USA

"Jesteśmy oczywiście bardzo zadowoleni z werdyktu, sprawiedliwości stało się zadość" - skomentował przedstawiciel MobileMedia.

"Mamy tu do czynienia z "wyciskaniem ostatnich soków" z patentów pochodzących z drugiej połowy lat 90. [dwa z nich zostały zarejestrowane w 1997 r., jeden rok później - red.]. Przy takich sprawach można spodziewać się jednego z dwóch rozwiązań - przyznaniu poszkodowanym odszkodowania lub wstrzymania sprzedaży urządzenia naruszającego patenty" - komentuje Christopher Carani z firmy firm McAndrews, Held & Malloy, specjalizującej się w sprawach patentowych.

Jego zdaniem w tej sytuacji najbardziej prawdopodobne jest zasądzenia odszkodowania - aczkolwiek jego wysokość raczej nie przekroczy kwoty, którą Apple zapłaciłby za standardowe wykupienie licencji na sporne rozwiązania. "O wycofywaniu z rynku nie będzie raczej mowy, bo to starsze modele - a odszkodowanie za straty poniesione z powodu nieuczciwej konkurencji nie wchodzi w grę, bo MobileMedia nie sprzedaje telefonów" - tłumaczy Carani.

Warto dodać, że początkowo przedstawiciele MobileMedia oskarżali Apple’a o nielegalne wykorzystanie 14 patentów - aczkolwiek w miarę procesowania sprawy kolejne zarzuty były wycofywane. Ostatecznie sąd rozpatrywał trzy przypadki naruszenia patentów - i w każdym z nich uznał racje powoda.

Firma MobileMedia Ideas została utworzona w styczniu 2010 - Sony oraz Nokia połączyły wtedy siły z organizacją MPEG LA, by wspólnie skuteczniej egzekwować przypadki naruszania ich patentów. "To zwycięstwo może im bardzo pomóc w przyszłości - myślę, że firmy, do których MobileMedia zgłosi się z podobnymi roszczeniami w przyszłości, będą bardziej skore do współpracy niż Apple" - dodaje Christopher Carani. Specjalista przypomina, że firma wcześniej wdawała się w spory patentowe m.in. z RIM oraz HTC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200