SOA: kolejny etap w związku IT i biznesu

Kolektywne środowisko

Współużywalność różnych elementów składowych oprogramowania przekłada się też na skrócenie czasu wdrożenia i zmniejszenie kosztów. Każdy z elementów środowiska ma realizować konkretną funkcję. Dzięki temu łatwiej identyfikować potencjalne źródła nieprawidłowości w działającej aplikacji i rozbudować funkcjonalności poszczególnych komponentów. Im mniejszy i częściej używany element środowiska, tym większa skala korzyści z jego rozbudowy.

Możliwość użytkowania kluczowych funkcjonalności realizowanych w całości w ramach własnej infrastruktury, wespół z dodatkowymi usługami dostarczanych z poziomu chmury, jest nie do przecenienia w obliczu popularyzacji aplikacji oferowanych w formie usług. “Architektura SOA sama w sobie niesie korzyści na styku technologii IT i biznesu. Dodatkowe jej zalety rodzą się, na przykład, dzięki dużej plastyczności środowisk opartych na założeniach SOA, czy możliwości wykorzystania rozwiązań analitycznych na poziomie procesów biznesowych" - podkreśla Randy Heffner. Według niego, nie chodzi jednak tylko o proste wykorzystanie założeń SOA wespół z innymi technologiami. Architektura zorientowana usługowo powinna być bazą i spoiwem dla szerszej wizji rozwoju środowiska biznesowo-informatycznego na nieco wyższym poziomie abstrakcji.

Kto płaci za SOA?

W Stanach Zjednoczonych architektura SOA zyskuje popularność od kilku lat. Polski rynek IT dopiero otwiera się na takie rozwiązania. Jednak zmiany technologiczne i organizacyjne wpisujące się w założenia SOA zaczynają być coraz silniej widoczne w naszych lokalnych firmach - nawet jeśli nie są tak nazywane. Towarzyszą im również podobne problemy i ogólna niechęć do finansowania - zwłaszcza współużywalnych części systemu - przez poszczególne komórki organizacyjne. Zaprojektowanie architektury SOA i zbudowanie jej podstaw, to zwykle poważne wyzwanie i inwestycja, której nikt nie chce finansować. Natomiast oszczędności zwykle rosną w miarę realizacji kolejnych projektów na bazie tej architektury. Migracja środowiska IT do architektury SOA winna być więc finansowana na szczeblu zarządu. Warto jednak pamiętać, że w szerszym ujęciu SOA jest opłacalne tylko wobec szerzej zakrojonych i uporządkowanych zmian.


TOP 200