SDN zmienia obraz kariery w branży IT

Znalezienie zatrudnienia w branży IT będzie coraz trudniejsze. Aby nadążyć za tempem przemian na rynku, specjaliści będą musieli przejść nowe szkolenia i uzyskać nowe certyfikaty.

Firma Cisco ogłosiła niedawno wprowadzenie nowych certyfikatów dotyczących architektury ACI (Application Centric Infrastructure). Jest to niewątpliwie odpowiedź tego producenta na popularyzację sieci definiowanych przez oprogramowanie (SDN). Ich celem ma być dopasowanie umiejętności specjalistów IT do nowej roli polegającej na przekształcaniu infrastruktury korporacyjnej w programowalne środowisko typu SDN zgodne z architekturą opracowaną przez Cisco. Wraz z upowszechnieniem się sieci SDN certyfikaty mają stać się standardem dla całej branży IT.

Skoro programowalna infrastruktura sieci wyznacza strategiczny kierunek działań dostawców i ich potencjalnych klientów, nie ulega wątpliwości, że powinna zostać objęta programami szkoleniowymi oferowanymi przez producentów. Inaczej specjaliści zajmujący się sieciami nie będą w stanie w pełni korzystać z rozwiązań SDN.

Zobacz również:

  • Duże zwolnienia w Apple - ponad 600 osób opuszcza pokład

- Postęp technologiczny i dynamika rynku całkowicie zmieniające obraz branży IT stwarzają zapotrzebowanie na nowe formy certyfikacji zawodowej i programy szkoleniowe przeznaczone dla specjalistów ds. sieci – mówi Brad Casemore, analityk w IDC. – Sieć i specjaliści, którzy nią zarządzają, muszą się rozwijać. Założenie, że cokolwiek by nie było, to jakoś to będzie, jest błędne – dodaje.

Wraz z popularyzacją technologii SDN, należy zastanowić się nad kilkoma aspektami dotyczącymi kariery w branży IT. Przede wszystkim nad tym, kto w centrum danych lub innym systemie IT jest właścicielem wirtualnej infrastruktury i jakie rządzą nią zasady.

Administratorzy serwerów od wielu już lat zajmują się technologiami wirtualizacyjnymi. Czy w takim razie możliwe jest, aby wzięli na siebie również odpowiedzialność za zarządzanie wirtualnymi sieciami? A może to administratorzy sieci, mający wiedzę i doświadczenie w alokacji fizycznych zasobów sieciowych, powinni dodatkowo odpowiadać za alokację zasobów sieci wirtualnej i dynamicznych obciążeń? A jeśli specjaliści ds. serwerów będą jednocześnie właścicielami wirtualnych sieci, co wtedy z administratorami sieci? I na odwrót.

Wpływ tej technologii na karierę w branży IT może sprowadzać się do decyzji operacyjnych i organizacyjnych dotyczących personelu. Wdrożenie sieci SDN może spowodować konieczność tworzenia wielozadaniowych zespołów z udziałem administratorów serwerów, pamięci, aplikacji i sieci. Bo wiele operacji IT, które teraz są wykonywane autonomiczne i niezależnie, będzie wymagało kompleksowego podejścia.

- Dlatego wzrośnie zapotrzebowanie na niszowych specjalistów, ale jednocześnie potrzebne będą też osoby o dużo szerszej perspektywie i kompleksowych umiejętnościach – twierdzi Robert Cannistra, profesor nauk komputerowych i IT w Marist College.

- Specjaliści ds. sieci muszą bardziej zwracać uwagę na to, co dzieje się poza tradycyjnym obszarem sieci, a więc poza łącznością fizyczną i przekazywaniem pakietów. Obecnie kluczowy staje się kontekst, w którym coraz bardziej zwirtualizowana infrastruktura wspiera coraz bardziej zwirtualizowane obciążenia – mówi Brad Casemore.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200