SATA-IO publikuje dokument opisujący interfejs SATA 3.0

SATA-IO (Serial ATA International Organization) opublikowała na swojej witrynie dokument PDF zawierający opis specyfikacji SATA 3.0, która zwiększa szybkość transferu danych przez połączenia Serial ATA z 3 do 6 Gb/s.

SATA-IO publikuje dokument opisujący interfejs SATA 3.0
Dokument jest dostępny tutaj. Propozycja specyfikacji SATA 3.0 została zaprezentowana w sierpniu 2008 r. Następnie odbyła się dyskusja nad specyfikacją i po wprowadzeniu do niej różnych poprawek dokument przyjął ostateczny kształt. Tak więc producenci pamięci masowych mogą obecnie bez przeszkód projektować rozwiązania pracujące zgodnie ze specyfikacją SATA 3.0, takie jak dyski twarde czy napędy SSD (Solid-State Disk).

Jak podaje IDC, w latach 2001 do 2008 na rynek trafiło ponad 1,1 mld dysków twardych zawierających interfejs SATA, a w 2008 r. aż 98% wszystkich wyprodukowanych wewnętrznych dysków twardych stanowiły dyski typu SATA.

Zobacz również:

  • Arm standaryzuje chiplety

Specyfikacja SATA 3.0 (w pełni zgodne ze wszystkimi wcześniejszymi wersjami interfejsów SATA) wspiera nowe polecenie Native Command Queuing, dzięki któremu dane mogą być transmitowane w trybie izochronicznym.Funkcjonalność taka jest szczególnie przydatna w przypadku obsługiwania aplikacji audio i wideo.

SATA 3.0 definiuje również dwa złącza: typu Low Insertion Force (które znajdzie zastosowanie w kompaktowych dyskach SATA 1,8 cala) oraz innego złącza, które będzie instalowane w napędach dysków optycznych o wielkości 7 mm (wysokość). Pozwoli to budować jeszcze cieńsze i lżejsze notebooki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200