Rząd Ghany pracuje nad regulacjami dotyczącymi AI

Ghana jako pierwsze państwo w Afryce pracuje nad regulacjami prawnymi dotyczącymi AI.

W Ghanie trwa gorąca debata na temat wykorzystania sztucznej inteligencji. Ustawodawcy wzywają do wprowadzenia nowych przepisów prawnych, które dokładnie uregulują możliwość wykorzystania sztucznej inteligencji. W argumentacji można znaleźć informacje o ewentualnym zwiększeniu nierówności społecznych oraz powielaniu błędów przez sztuczną inteligencję. Z tezami tymi nie zgadzają się zwolennicy sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja kością niezgody
Źródło: Possessed Photography / Unsplash

Sztuczna inteligencja kością niezgody

Źródło: Possessed Photography / Unsplash

Sytuacja ze sztuczną inteligencją w Ghanie jest złożona. Najnowsze technologie pomagają w tym kraju pokonać bariery językowe w Internecie. Ghana aktywnie wykorzystuje sztuczną inteligencję do tłumaczenia tekstów z języka angielskiego na jeżyki lokalne.

Zobacz również:

  • Startup Elona Muska pozyskał od inwestorów 6 mld dolarów
  • Google ręcznie usuwa niewłaściwe odpowiedzi AI w wyszukiwarce

"To myślenie wstecz" - powiedział Mohammed Kamaldeen Fuseini, jeden z młodych mężczyzn specjalizujących się w IT. "Kiedy usłyszałem tę wiadomość, byłem zszokowany do szpiku kości". "Podczas gdy inni myślą teraz o postępach w sztucznej inteligencji, my myślimy o przepisach, które ograniczą sztuczną inteligencję" - dodał Fuseini, odnosząc się do niedawnej gorącej debaty w parlamencie Ghany, w której niektórzy członkowie zaproponowali utworzenie rady ds. sztucznej inteligencji.

Według młodego pokolenia Ghany sztuczna inteligencja powinna być coraz szerzej wykorzystywana w przestrzeni publicznej, a potencjalne rozporządzenia przygotowywane przez rząd Ghany mogą znacząco ukrócić możliwości jej wykorzystania w wielu pożytecznych celach.

Według byłego ministra łączności, potrzebna jest większa kontrola nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji, szczególnie w instytucjach edukacyjnych.

Ghana jest ważnym ośrodkiem badań nad SI. W 2018 roku Google otworzyło swoje pierwsze afrykańskie centrum badań nad sztuczną inteligencją w Akrze.

Amerykański gigant technologiczny ma nadzieję wspierać rozwijające się możliwości kontynentu w zakresie sztucznej inteligencji poprzez współpracę z regionalnymi uniwersytetami, instytucjami badawczymi i rządami w celu zbadania możliwych zastosowań sztucznej inteligencji w Afryce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200