Rust to język najczęściej używany do tworzenia aplikacji WebAssembly

Rust jest obecnie najczęściej używanym językiem do tworzenia aplikacji WebAssembly (czyli takich, które są budowane z wykorzystaniem poleceń mających binarny format). Popularność tego środowiska programistycznego ostatnim czasie ciągle rośnie, a informacja taka znalazła się w opublikowanym w tym tygodniu raporcie The State of WebAssembly 2022, którego autorem jest firma konsultingowa Scott Logic.

Grafika: Jack Moreh/freerangestock

Raport opracowano po przeprowadzeniu ankiety rozesłanej do 300 deweloperów zajmujących się projektowaniem webowych aplikacji. Zapytano w nim programistów, jakiego języka używają najczęściej do budowania internetowych aplikacji. Język Rust znalazł się na pierwszym miejscu z wynikiem 45%. Raport zwraca przy tym uwagę na ścisły związek łączący środowisko programistyczne WebAssembly (znane też jako Wasm) z większością środowisk runtime (czyli wykonawczych) wykorzystujących język Rust.

Na drugim miejscu za językiem Rust znalazło się środowisko programistyczne bazujące na języku JavaScript. Raport podaje też, że w porównaniu z podobnym badaniem przeprowadzonym w zeszłym roku, dwa języki programowania zyskały najbardziej: Blazor i Python. Z kolei język AssemblyScript odnotował największy spadek użycia.

Zobacz również:

  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów
  • Awans języka programowania Go
  • C językiem programowania 2023 roku#

Środowisko programistyczne Wasm jest najczęściej wykorzystywane do tworzenie stron internetowych (tak odpowiedziało 70% ankietowanych deweloperów). Kolejne miejsca zajęły aplikacje bezserwerowe (35%), wykorzystując kontenery (25%), aplikacje plug-in (23%) i IoT (10%). Natomiast najpopularniejszymi środowiskami uruchomieniowymi (runtime) są Wasmtime, Wasmer i Wasm3.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200