Rust ma nową, wspierającą go radę

Znany język programowania Rust wszedł w nowy etap rozwoju. Stało się to za sprawą deweloperów używających tego narzędzia, którzy powołali w zeszłym tygodniu do życia Rust Leadership Council. Rada będzie wspierać język Rust i koordynować prace związane z jego rozwojem.

Tym samym Rust zyskał w postaci rady nowego sprzymierzeńca, dzięki któremu ma szansę zyskać na popularności i wygrać rywalizację z innymi językami programowania. Rust Leadership Council – które składa się z dziewięciu osób - zapowiada iż zajmie się przede wszystkim rozwojem kompilatora oraz podstawowych, towarzyszących językowi narzędzi.

Warto przypomnieć, że Rust jest obecnie najczęściej używanym językiem do projektowania internetowych aplikacji WebAssembly. Przeprowadzone ostatnio badania pokazują, że blisko 70% deweloperów tworzy strony internetowe właśnie w środowisku programistycznym Web Assembly, znanym jaki Wasp. To świadczy o sile języka Rust.

Zobacz również:

  • Pierwsza aktualizacja dla Galaxy S24 - poprawiono ekran i aparat
  • Premiera GitHub Copilot Enterprise
  • Awans języka programowania Go

Czas powstania rady nie jest przypadkowy. Chodzi o to iż ostatnio społeczność deweloperów korzystających z języka Rust zgłaszała szereg zastrzeżeń dotyczących tego, w jaki sposób jest on rozwijany, co w ich opinii powodowało, że Rust nie spełniał pokładanych w nim nadziei. Utworzenie rady oznacza iż dotychczasowy zespoły zajmujące się językiem (Core Team i Leadership Chat) przestały istnieć.

W nadchodzących tygodniach Rust Leadership Council zamierza przedstawić podstawowe założenia nowej polityki, która wprowadzi język Rust na nową ścieżkę rozwoju. Język Rust, który rozpoczął się jako projekt badawczy Mozilli (i został przez nią przekazany niezależnej fundacji Rust Foundation w lutym 2021 roku), oferuje przecież wiele zalety, takich jak szybkość, bezpieczeństwo i niskie koszty projektowania aplikacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200