Rośnie zainteresowanie femtokomórkami

Poszukiwania przez operatorów sposobów odciążenia ruchu danych w swoich sieci mobilnych, sprzyjają rosnącemu zainteresowaniu wykorzystaniem femtokomórek. Za pośrednictwem tych małych stacji bazowych można zaoferować nowe usługi i aplikacje dla domów i biur, co z kolei może przyczynić się do zwiększenia przychodów.

Jak podaje firma Informa Telecoms & Media zajmująca się badaniem rynku, według danych z ostatniego kwartału, femtokomórki wdrożono na świecie w sieciach 17 operatorów. Przewiduje się, że w 2014 r. za pośrednictwem femtokomórek 114 mln użytkowników będzie łączyło się z sieciami mobilnymi.

Rosnącą popularność domowych stacji bazowych eksperci rynkowi tłumaczą kilkoma czynnikami: zwiększonym korzystaniem ze smartfonów i innych urządzeń przenośnych, dojrzewaniem technologii mobilnych oraz dostępnością odpowiednich standardów.

Zainteresowanie femtokomórkami potwierdza CEO Alcatel-Lucent, Ben Verwaayen, który poinformował o podpisaniu w sumie 14 kontraktów z operatorami (12 z nich zawarto w ostatnich trzech miesiącach) oraz zaangażowaniu koncernu w kilka systemów pilotowych.

Dotychczasowe zastosowania femtokomórek jako domowych, małych stacji bazowych poprawiających jakość głosu oraz możliwości mobilnego łącza szerokopasmowego, operatorzy obecnie planują rozszerzać również o ofertę dla przedsiębiorstw.

Czytaj także:

Femtokomórki - dla kogo?

Femtokomórki za mniej niż 100 USD

Stacje bazowe femtokomórki dla małych firm

Telefonia: VoFi, FMC czy femtokomórki?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200