Rocznica goni rocznicę - Windows XP ma cztery lata!

Rocznica goni rocznicę - Windows XP ma cztery lata!

Atak Blastera na Windows XP

Rozpoczyna się najciemniejsza epoka w dziejach Microsoftu. Szybko zyskujący na popularności Windows XP zostaje zaatakowany nie tylko przez wirusy uderzające z zewnątrz, ale również od środka. Wydajność i obsługa wielozadaniowości jest na tyle dopracowana, że użytkownicy nie zauważają, kiedy instalują im się kolejne wersje trojanów i programów spyware. Dopiero kilka wersji szkodliwego oprogramowania maksymalnie wykorzystujących procesor i połączenie z Siecią wzbudza podejrzenia.

Windows XP - rozwój w toku

Windows XP jest pierwszym systemem operacyjnym, którego rozwój przebiegał "po cichu". Elementy, które w latach dziewięćdziesiątych byłyby okrzyczane kamieniami milowymi branży IT, teraz pojawiały się w systemie operacyjnym wywołując stosunkowo niewielki oddźwięk.

Zobacz również:

  • Dell skończył 40 lat

Jedno jest pewne: mimo olbrzymich problemów z dotrzymaniem którejkolwiek obietnicy, popularność Windows XP nie jest dla nikogo zaskoczeniem. System wydaje się być w zupełności wystarczający do typowych domowych zastosowań, a ilość jego rozmaitych odmian świadczy, że i w Microsofcie uznano go za solidną bazę do rozwoju kolejnych projektów.

Rocznica goni rocznicę - Windows XP ma cztery lata!

Freestyle w akcji, czyli Windows Media Center po raz pierwszy

Jednym z najsłynniejszych potomków Windows XP (czyli Windows NT 5.1) jest Windows Server 2003 (czyli Windows NT 5.2) kontynuujący tradycję systemów serwerowych spod znaku Windows NT. To jednak nie wszystko: z rozwijanej dla systemu technologii o nazwie Freestyle obiecującej wygodniejszą pracę z komputerem - który dzięki Freestyle miał się stać multimedialnym centrum domowej rozrywki - wypączkował ostatecznie Windows Media Center (patrz artykuł: "XP Media Center PL w akcji!"), który dziś, w środę 25 października 2005 roku, ma mieć kolejną, "jeszcze bardziej medialną" polską premierę.

Nie należy zapominać również o pakietach Service Pack 1 & 2, w których olbrzymi nacisk położono na dalsze usprawnienia OS-a w Sieci. Każdy z nich sam w sobie stanowił w pewnym sensie nowy system operacyjny. Szczególnie rozreklamowano SP2, Microsoft nadał mu nawet nazwę "Service Pack 2 with Advanced Security Technologies". Za jego sprawą Windows XP automatycznie monitoruje aktualność systemu, oprogramowania antywirusowego, a przy okazji umożliwia łatwe modyfikowanie reguł firewalla. Bo należy podkreślić, że SP2 jest pierwszym "systemem" Microsoftu, w którym firewall został domyślnie uruchomiony.

Odmiany Windows XP

Windows XP dostępny był lub jest na rynku w ośmiu różnych odmianach:

- Windows XP Home,

- Windows XP Professional,

- Windows XP Starter Edition,

- Windows XP 64-bit Edition dla procesorów IA-64,

- Windows XP Professional x64 Edition opracowane w oparciu o Windows Server 2003 dla procesorów zgodnych z AMD64

- Windows XP TabletPC Edition,

- Windows XP Embedded

- Media Center Edition.

Dodatkowo można uwzględnić dwie kolejne wersje systemu, które Microsoft udostępnił po procesie z Unią Europejską - obie pozbawione Windows Media Playera:

- Windows XP Home N,

- Windows XP Professional N.

Nieco w tyle natomiast pozostaje 64-bitowa wersja Windows XP. Choć już od czasów Windows 2000 trwają prace nad rozmaitymi 64-bitowymi portami NT5, słabe przyjmowanie się architektury IA-64 na rynku sprawiło, że 64-bitowa wersja Windows XP rozwijana była dużo wolniej niż wersja 32-bitowa. Dopiero stworzona przez AMD technologia AMD64 zmieniła ten stan i od kwietnia br. użytkownicy najnowocześniejszych maszyn mogą cieszyć się systemem operacyjnym wykorzystującym pełnię możliwości ich komputerów (patrz artykuł: "64-bitowe Windows od jutra w sprzedaży"). Nie zmienia to jednak faktu, iż 64-bitowe Windows ciągle przegrywają pojedynek z 64-bitową wersją SuSE Linuksa. Różnica na niekorzyść Microsoftu jest niewielka, ale zauważalna.

Vista Wio!

Snując opowieść o Windows XP nie wolno zapomnieć nam o najważniejszym (oczekiwanym) członku rodziny Windows, czyli systemie Windows Vista. Microsoft nigdy nie podał informacji na temat tego, ile system będzie miał wspólnego z Windows XP, należy się jednak spodziewać, że Vistę przy odrobinie samozaparcia można potraktować jako kolejny Service Pack dla Windows XP (patrz również: "Windows XP Service Pack 3 spod lady"). W nowym OS-ie pojawią się bowiem zaawansowane technologie sieciowe (Teredo, wbudowane P2P), które dostępne były lub będą również dla użytkowników Windows XP SP2. Dotyczy to także "bałaganiarskiego" systemu obsługi plików WinFS (patrz artykuł: "WinFS - po co i dla kogo?", nowej wersji DirectX.

Podsumowanie?

Choć od premiery Windows XP minęły już 4 lata, nie czas jeszcze na podsumowania. System miał swoje wzloty i upadki, jednak dopiero jego ostateczna śmierć - czyli koniec oficjalnego wsparcia Microsoftu - która w przypadku Windows XP Home nastąpi już w 2006 roku będzie dobrym momentem na szersze podsumowania.


TOP 200