Robotyzacja: jak na tle innych państw wypada Polska?

Roboty przemysłowe stają się coraz popularniejsze, ale tylko kilka krajów na świecie korzysta z nich na szerszą skalę. Patrząc na dane Międzynarodowej Federacji Robotyki nasz kraj znajduje się niestety w końcówce stawki.

Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR) opublikowała dane dotyczące wolumenu sprzedaży robotów przemysłowych. W minionym roku roboty przemysłowe trafiły do 168 tysięcy odbiorców, a za dwa lata liczba ta ma wynosić 190 tysięcy. Wyraźny jest trend wzrostowy w tym zakresie.

Największym odbiorcą tego typu urządzeń są Stany Zjednoczone, Niemcy oraz kraje azjatyckie: Chiny, Korea Południowa oraz Japonia. Tylko te pięć krajów odpowiada za 70% rynku, a Niemcy stanowią znaczną część odbiorców tego robotów przemysłowych w Europie.

Zobacz również:

Robotyzacja: jak na tle innych państw wypada Polska?

Robotyzacja naszego kraju odbiega niestety nie tylko od światowych liderów, ale też od średniej światowej, którą zaniżamy. Mierzone jest to wskaźnikiem liczącym liczbę robotów na 10 tysięcy zatrudnionych pracowników. Światowa średnia robotyzacji wedle Międzynarodowej Federacji Robotyki wynosi 58 robotów, a w Polsce jest to zaledwie 20 robotów.

Patrząc na dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) z lat 2010-2012 wyłania się nienajlepszy obraz robotyzacji Polski. Z 28,8 procent polskich przedsiębiorstw korzystających z środków automatyzacji procesów produkcji tylko 2,8 procent dysponuje robotami i tzw. manipulatorami przemysłowymi. Co więcej, 2,7% firm działa w sektorze prywatnym.

Całkowita liczba robotów przemysłowych w Polsce na koniec 2012 roku to 11,2 tysięcą sztuk.

źródło: forsal.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200