Rewolucja głosowa w sieciach IP

Można oczekiwać, że obydwie koncepcje rozwiązań architektury sieciowej IP znajdą się niedługo w eksploatacji, o czym świadczy duże zaangażowanie w tym kierunku wielu ośrodków badawczych i dostawców sprzętu. Niewątpliwie pierwszymi aplikacjami sprawdzającymi poprawność działania nowych sieci będzie transmisja głosu przez IP, z zachowaniem właściwych wymagań QoS. Funkcjonowanie nowych rozwiązań architektury IP jest obecnie intensywnie testowane w ramach kilku pilotowych projektów infrastruktury sieciowej Internet 2.

Usługi VoIP w Polsce

Zupełnie oddzielną kwestią jest legalność stosowania i korzystania z tanich usług głosowych w technologii VoIP transmitowanych przez sieć Internetu. W różnych krajach jest ona traktowana odmiennie: VoIP jest lub nie jest dopuszczona do eksploatacji w ofercie prywatnych operatorów telekomunikacyjnych.

W Polsce od czasu wprowadzenia nowego prawa telekomunikacyjnego, obowiązującego od początku bieżącego roku, interpretacja legalności oferowania usług VoIP nie jest jednoznaczna. Sytuacja ta wynika z wcześniejszego rozporządzenia (październik 2000 r.) ministra łączności w sprawie świadczenia usług telekomunikacyjnych, w którym odnotowano, że transmisja głosu w sieciach pakietowych nie może być traktowana jako rozmowa telefoniczna. Tak też interpretują ten stan prawny prywatni operatorzy, oferując znacznie tańsze usługi w swoich sieciach pakietowych.

Rewolucja głosowa w sieciach IP

Rys. 7. Przyszła struktura Internetu

Według monopolisty TP SA, który najwięcej może na tym stracić, oferowanie usługi VoIP w połączeniach międzynarodowych przez innych niż TP SA operatorów (Tele2 - Gadatek, Polska Telefonia Cyfrowa - Era, NOM, inni) stanowi naruszenie obowiązującego prawa telekomunikacyjnego w Polsce. Kierownictwo TP SA twierdzi bowiem, że do końca 2002 r. ma prawnie zagwarantowany monopol na realizowanie połączeń międzynarodowych w każdej formie przekazów głosowych, a więc także przez sieci pakietowe oraz IP. Złożona w tej sprawie interpelacja TP SA (lipiec 2001 r.) do Urzędu Regulacji Telekomunikacji czeka na decyzję wysokiego urzędu, czy usługi telefonii internetowej VoIP są usługami telefonicznymi w świetle nowego prawa telekomunikacyjnego. Nerwowa reakcja TP SA w sprawie udostępniania przez innych dostawców takich połączeń międzynarodowych sugeruje, że usługi w technologii VoIP oferowane przez konkurencyjnych operatorów krajowych powodują znaczące obniżenia wpływów z tego tytułu do kasy największej firmy telekomunikacyjnej w Polsce. A z tego TP SA wcale nie ma zamiaru rezygnować.


TOP 200