Relacyjny system baz danych Progress

Dwufazowe blokowanie transakcji (two-phase commit)

Proces decydowania czy transakcja udała się w całości, czy też wymaga cofnięcia jej (rollback) ma zasadnicze znaczenie dla integralności i bezpieczeństwa danych, w przypadku jednoczesnego korzystania z wielu baz danych. Podobnie jak wiele innych systemów zarządzania bazami danych, Progress realizuje to przez dwufazowe blokowanie (two-phase commit) na wszystkich platformach, na których działa.

Skalowalność

Wzrost wymagań na szybkość obsługi transakcji zwykle wiąże się z koniecznością zmiany sprzętu na potężniejszy przez kompletną zmianę komputera lub dodanie procesorów w systemach wieloprocesorowych. Progress 7 może pracować w systemach wieloprocesorowych i zapewnia prawie liniowy wzrost wydajności bazy (szybkości realizowania transakcji) ze wzrostem liczby procesorów.

Niezależność sieciowa

Progress może pracować w niejednorodnym środowisku sieciowym i komunikować się za pośrednictwem popularnych protokołów sieciowych Novell SPX/IPX, NetBIOS, TCP/IP i DECNet. Pozwala to także na wybór techniki sieciowej i medium transmisyjnego (Ethernet lub TokenRing) przystosowanego do lokalnych warunków.

Cechy zwiększające wydajność bazy

Duża wydajność bazy to nie tylko możliwość szybkiej obsługi prostych transakcji, ale także dawania odpowiedzi na skomplikowane transakcje, charakterystyczne dla wielu współczesnych aplikacji w biznesie. W celu zwiększenia wydajności Progress 7 ma klika cech, pozwalających na zmniejszenie wąskich gardeł przy dostępie do zasobów.

Blokowanie rekordów. W długich i skomplikowanych transakcjach problemem staje się zmniejszenie wydajności związanej z blokowaniem bloków bazy. Jeżeli transakcja dotyczy wielu rekordów, romieszczonych w różnych blokach bazy, może to prowadzić do istotnego zmniejszenia wydajności. Progress umożliwia blokowanie pojedynczych rekordów.

Dane tylko do oczytu. Niektóre aplikacje nie zmieniają nigdy zawartości bazy (raport o stanie zapasów lub zatrudnieniu). Pozwala to na odczyt nawet z aktualnie zablokowanych rekordów i może odbywać się jednocześnie z innymi transakacjami.

Buforowanie w pamięci. Progress stosuje taką metodę buforowania danych w pamięci i opóźnionego zapisu, aby liczba operacji dyskowych była jak najmniejsza. W środowisku klient/serwer, serwer Progressa stosuje metodę tzw. optymistycznego buforowania rekordów, polegającą na tym, że wiele rekordów jest grupowanych w pojedynczy pakiet, przesyłany w całości do aplikacji klienta. Zmniejsza to obciążenie sieci, a więc przyspiesza wydajność całego systemu.

Kompresja indeksów. Indeksy w bazie Progress są przechowywane w formie mocno upakowanej, dzięki czemu większa porcja indeksu może być odczytana w trakcie jednej operacji dyskowej.

Asynchroniczny zapis stronic. Zajmuje się tym specjalny proces, zapisujący co jakiś czas bufory danych i plik logu bazy na dysk. Zmniejsza się w ten sposób obciążenie aplikacji.

Backup bazy w czasie pracy systemu. Administrator systemu może zapoczątkować kompletny lub przyrostowy backup bazy w dowolnym momencie pracy systemu. Ma to znaczenie dla systemów pracujących non-stop.


TOP 200